Avtor Sporočilo
<  Kazensko pravo  ~  Zagovornik
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
lund
PrispevekObjavljeno: Sob 05 Dec, 2020 0:34  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jul 2012 13:27

18 letni je dobil kazen 40 eur za manjši prometni prekršek.
Pisalo je, da lahko ugovarja on ali zagovornik.
Ni pisalo uradni zagovornik. Kot mama sem napisala, da sem v vlogi zagovornika in navedla dejstva, da kazen ni bila upravičena.

Potem sem prejela pismo s strani policije, da želijo dokazilo, da sem uradni zagovornik, torej odvetnik, sicer bodo zavrgli pismo.

Sin me je prosil, da plačam kazen in ni želel problemov. Sicer se je strinjal z vsebino pisma.

Menila sem, da je zgodbe konec a potem prejmem račun za stroške postopka, ki znašajo 50 eur.

Ker postopka sploh ni bilo, saj je bilo z moje strani napačno interpretira o, da sem lahko zagovornik, ne razumem zakaj zahtevajo stroške postopka.
Hvala za mnenje.

Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sob 05 Dec, 2020 17:44  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Postopek je bil izveden. Takoj, ko ste vložili ugovor, se je dejansko sprožil postopek o odločanju o tem ugovoru. To, da ni bilo odločeno vsebinsko (ali je sin kriv ali ne), ampak zgolj procesno (o zadevi se ne odloča, ker je ugovor pomanjkljiv - ni ustreznega pooblastila) ne pomeni, da postopek ni stekel. Kakor hitro postopek steče pa nastopi obveznost plačila stroškov postopka. Običajno so stroški nižji, ko gre za procesno ustavitev, kot v primerih, ko pristojni organ preuči ugovor vsebinsko in ugotovi neutemeljenost.
Nazaj na vrh
lund
PrispevekObjavljeno: Ned 06 Dec, 2020 1:10  Odgovori s citatom

Ali lahko na plačilo takse ugovarjam s tem, da se sklicujem na nejasnost
besede zagovornik, ki so ga omenili v zapisu kazni za prekršek.
Razumela bi, če bi pisalo odvetnik ali uradni zagovornik.

Kazen smo se pravočasno poravnali. Potem, ko je bila že poravnana, je bil izdan se sklep o taksi na moj ugovor, katerega naj bi prekrškovni organ zavrgel zaradi pomanjklivosti ( ker seveda nisem uradni zagovornik Oz odvetnik)

Kot laik pa razumem, da je zagovornik lahko tudi nekdo, ki je pooblaščen.
Ali se smatra, da je to, da je zagovornik vedno odvetnik splošno znano?

Kako se pa določi višina takse, ali lahko presega znesek kazni

Hvala in lp,
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Ned 06 Dec, 2020 10:48  Odgovori s citatom

lund je napisal/a:
Ali lahko na plačilo takse ugovarjam s tem, da se sklicujem na nejasnost
besede zagovornik, ki so ga omenili v zapisu kazni za prekršek.
Razumela bi, če bi pisalo odvetnik ali uradni zagovornik.

Ne. Izraz je jasno obrazložen v zakonodaji in ni v ničemer dvoumen. Vsak državljan je dolžan poznati zakonodajo; če je ne pozna, so na razpolago odvetniki ali drugi pravniki, da jih lahko vpraša. Državni organi niso dolžni dajati pravnih nasvetov in pojasnil.

lund je napisal/a:
Kazen smo se pravočasno poravnali. Potem, ko je bila že poravnana, je bil izdan se sklep o taksi na moj ugovor, katerega naj bi prekrškovni organ zavrgel zaradi pomanjklivosti ( ker seveda nisem uradni zagovornik Oz odvetnik)

S tem, ko ste plačali kazen, ste preprečili, da se ne bi stroški povečevali. S plačilom kazni pa ne morete izničiti stroškov, ki so že nastali - ti pa so nastali v trenutku vložitve ugovora.

lund je napisal/a:
Kot laik pa razumem, da je zagovornik lahko tudi nekdo, ki je pooblaščen.
Ali se smatra, da je to, da je zagovornik vedno odvetnik splošno znano?

Kot sem napisala zgoraj, šteje, da vsak državljan pozna vsa zakonodajo, torej tudi to, kaj pomeni "zagovornik". V vašem primeru je bil poleg tega problem, da pooblastilnega razmerja niti niste izkazali.

lund je napisal/a:
Kako se pa določi višina takse, ali lahko presega znesek kazni

Seveda lahko presega. Stroški se določajo na podlagi zakonov, tarif in pravilnikov, odvisno od njihove pravne narave.

lund je napisal/a:
Hvala in lp,
Nazaj na vrh
lund
PrispevekObjavljeno: Sre 09 Dec, 2020 21:03  Odgovori s citatom

Račun za takso je bil poslan na sinovo ime, ta pa me dejansko ni pooblastil, da napišem začetni ugovor za plačilni nalog.

Sin je poravnal kazen v terminu, zakaj naj bi plačeval še takso za začetek postopka, če me zato ni pooblastil.

Sama sem napačno interpretirala, da ga lahko zagovarjam in se postavila v vlogo zagovornika.

Kdo naj torej plača takso, če sploh? Sin je seveda noče in ima prav.

LP
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 09 Dec, 2020 21:07  Odgovori s citatom

Dve varianti: takso plačate vi, ker ste z vložitvijo ugovora sinu povzročila škodo (torej nadaljnje stroške postopka); ali pa takso plača sin in od vas zahteva ali iztoži povračilo te škode.

Če taksa ne bo plačana, bo prisilno izterjana, skupaj s stroški take izterjave.

Kot sem že trikrat povedala - stroški postopka nastanejo v trenutku, ko se vloži ugovor. Kaj se zgodi po vložitvi ne izbriše teh stroškov za nazaj. Neplačilo globe bi stroške le še povečalo.

S tem zaključujem odgovarjanje, saj sva se začeli vrteti v krogu.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Kazensko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu