Avtor Sporočilo
<  Avtorsko pravo  ~  Nujno- objava mojih fotografij v reviji
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Pepelka
PrispevekObjavljeno: Tor 16 Okt, 2007 0:02  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Okt 2007 14:41

Pozdravljeni,

5 dni nazaj, smo v okviru oddaje na televiziji posneli reportažo. Vpleteni sta bili dve strani- tv za katero delam in neka revija. Šlo naj bi se za prikaz poskusnega slikanja- oblečenega. Reportaža je bila že objavljena v oddaji in nikakor NI pravo, saj smo sledili dogovorom. Težave imam z revijo, ki želi objavit moje fotografije v naslednji številki (in to take, ki NISO bile del reportaže). Ko je naša ekipa že odšla, smo mi posneli še nekaj POSKUSNIH fotografij, kjer nimam oblačil (čeprav so posnete tako, da se nič ne vidi). Ljudje, ki delajo za to revijo, so skrajno vsiljivi in so bili predčasno in zelo velikokrat seznanjeni, da nikoli ne bom dovolila objave svojih golih fotografij (takih pravih) in niti mi ni prav za zakrite, saj moji bližnji temu nasprotujejo. Danes pa sem izvedela, da mislijo objavit MOJE fotografije na štirih straneh revije! Urednica je bila gostja na naši oddaji in je res omenila, da bo napisala članek na dveh straneh, kjer bodo njene fotografije, ko je bila v oddaji in teh nekaj poskusnih slik, ki so nastale v reportaži. Danes pa je to razvlekla na ŠTIRI strani in uporabiti misli tiste fotografije nastale po končanem snemanju reportaže- torej fotografije KI SO MENI pravo.

Danes sem govorila z urednico in ustno prepovedala objavo, saj NISEM PODPISALA NIKAKRŠNE POGODBE ali soglasja NITI NISEM PREJELA KAKRŠNEGAKOLI HONORARJA.

Iskreno prosim za pravni nasvet in kakršnokoli pomoč.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pravozatelebane
PrispevekObjavljeno: Sob 20 Okt, 2007 20:34  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 8:37

Brez vašega dovoljenja revija slik ne sme objaviti. Na vašem mestu bi prepoved poslali tudi pisno, priporočeno in po možnosti z odvetnikovim žigom (patetično, ampak pogosto to slednje ljudi prestraši).

Problem utegne nastati, če bo revija zatrjevala, da to dovoljenje ima, da je bilo npr. dogovorjeno, da naredijo slikovno reportažo o vašem slikanju. Pa tudi v takšnem primeru vaša pravica prevlada, bi pa bili dolžni reviji povrniti škodo, ki je nastala zaradi kršitve pogodbe.

Po našem mnenju niti dejstvo, da ste morda slavna javna oseba (te naj bi po pravni teoriji uživale manj pravice do zasebnosti kot navadni smrtniki), ne opravičuje revije do objave, ker ni šlo za javno prireditev, pač pa za zaprt krog ljudi.

longi
PrispevekObjavljeno: Sre 30 Jan, 2008 6:45  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jan 2008 6:41

jaz imam recimo podoben primer. bivša punca ima moje nage slike in sedaj sem izvedel da jih želi objaviti na internetu. ali ji lahko to kako preprečim, oz. ali lahko ona objavi moje slike, brez mojega dovoljenja, čeprav je ona slikala?
Nazaj na vrh
pravozatelebane
PrispevekObjavljeno: Sre 30 Jan, 2008 20:00  Odgovori s citatom

Brez vašega dovoljenja tega ne sme storiti, ker bi s tem posegla v vaše osebnostne pravice. Izrecno pravno varstvo pred takimi dejanji daje 134. člen Obligacijskega zakonika, seveda pa lahko v takem primeru zahtevate tudi odškodnino za duševne bolečine.

longi
PrispevekObjavljeno: Čet 31 Jan, 2008 6:40  Odgovori s citatom

mhm, samo mislim da je tukaj največji problem dokazat da je res ona dala slike na internet, saj lahko reče da so ji ukradli cd s slikami, da so ji hacknili računalnik... mislm da sem v tem primeru na slabšem jaz
Nazaj na vrh
pravozatelebane
PrispevekObjavljeno: Pet 01 Feb, 2008 0:30  Odgovori s citatom

Ja, žal je v pravu praviloma tako, da ni vprašanje, kaj je resnica, ampak kaj lahko dokažeš.

Vendar tudi dokazovanje objave ni nemogoče. Če bo slike objavila na lastni spletni strani, sploh ne bi smelo biti težav. Če na kakšni drugi, bi se moral skoraj zagotovo zabeležiti njen IP. Tudi če ima dinamičnega, se da od ponudnika internetnih storitev dobiti podatek, kdo je v nekem določenem trenutku imel/pridobil nek IP. Vprašanje je, koliko so ISP-ji pripravljeni razkriti take podatke. Če se jih predlaga kot pričo na sodišču, potem bi jih že morali.

Mogoče lahko kdo z več tehničnega znanja dopolni tole razmišljanje?

longi
PrispevekObjavljeno: Pet 01 Feb, 2008 6:32  Odgovori s citatom

eh, že vidim da sem vedno bolj mrzu, saj če to naredi z javnega računalnika ji ne morem čisto nič...
ali bi lahko morda dokazoval da je imela slike samo ona? torej je lahko le ona dala slike na internet. In če se poskuša zagovarjat da je cd s slikami izgubila ali jo lahko tožim zaradi malomarnosti pri varovanju podatkov? verjetno da ne, ker ni dokaza da se je kakorkoli zavezala da bo slike varovala. ok fantaziram vem... iščem rešilne bilke...
Nazaj na vrh
olivera
PrispevekObjavljeno: Pet 01 Feb, 2008 9:06  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Jun 2007 16:44

Jaz bi ji s priporočeno pošto poslala prepoved objavljanja mojih slik.Napisala bi, da vem, da jih ima in da ji s tem prepovedujem objavo.
Navedla bi tudi zakonske predpise, člene in podobno, da bo vedela, da mislite resno, hkrati pa jo tudi obvestila, da bo sledila tožba, če jih objavi.

lp
Nazaj na vrh
pravozatelebane
PrispevekObjavljeno: Sob 02 Feb, 2008 10:41  Odgovori s citatom

Odvetnikov žig pod takim dopisom lahko dela čudeže ...

Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Avtorsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu