Avtor Sporočilo
<  Izvršilno pravo  ~  Javna dražba
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Andrej
PrispevekObjavljeno: Pon 08 Avg, 2005 13:14  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Avg 2005 13:09

Prebral sem ZIZ in nisem našel.

Stvar je sledeča:pred dobrima dvema mesecema sem na dražbi kupil nepremičnino.

Zdaj se je pa stvar zakomplicirala.

Sodišče ne more vročiti sklepa o odmaknitvi dolžniku ker naj bi se stalno selil, živi pa v tujini (D), tako da ta sklep ni pravnomočen.

Preko VIP sem izvedel, da sodišče v tem primeru določi odvetnika ki kao zastopa dolžnika.

Zanima me po kolikem času se to zgodi in če je to sploh res

V ZIZ-u piše vse mogoče, tega pa nisem našel.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jadran
PrispevekObjavljeno: Pon 08 Avg, 2005 19:08  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Mar 2005 17:57

ZIZ v 15. členu določa, da se v postopku izvršbe in zavarovanja smiselno uporabljajo določbe zakona o pravdnem postopku, če ni v ZIZ ali v kakšnem drugem zakonu drugače določeno.

Načina vročanja odločb in sklepov ter ostalin pravnih posanj ZIZ ne določa in je zato potrebno uporabiti določbe Zakona pravdnem postopku.

Načeloma velja fikcija vročitve, če nekoga ni doma, ko pride vročevalec in se tudi potem ko mu pusti sporočilo, kdaj se bo ponovno oglasil, ter ga tudi naslednjič ni na domu ob določeni uri, mu pusti sporočilo, kje lahko pisanje dvigne. Če ga ne dvigne v 15 dneh, se šteje za vročeno in potem postane tudi v naslednjih 15 dneh pravnomočno.

Žal pa to ni v vašem primeru, saj je omenjeni dolžnik v tujini. V tem primeru zakon predvideva naslednje:
Pooblaščenec za sprejemanje pisanj

146. člen

Tožeča stranka ali njen zakoniti zastopnik, ki je v tujini, pa nima pooblaščenca v Republiki Sloveniji, mora ob vložitvi tožbe imenovati pooblaščenca za sprejemanje pisanj v Republiki Sloveniji. Če tožeča stranka ali njen zakoniti zastopnik ne imenuje pooblaščenca ob vložitvi tožbe, imenuje sodišče na njegove stroške začasnega zastopnika, upravičenega za sprejemanje pisanj, ter po njem naloži tožeči stranki ali njenemu zakonitemu zastopniku, da v določenem roku imenuje pooblaščenca za sprejemanje pisanj. Če tožeča stranka ali njen zakoniti zastopnik v določenem roku ne imenuje pooblaščenca za sprejemanje pisanj, sodišče tožbo zavrže. Sklep o zavrženju tožbe se vroči tožeči stranki ali njenemu zakonitemu zastopniku po začasnem zastopniku, upravičenem za sprejemanje pisanj, ki ga je imenovalo sodišče.

Toženi stranki ali njenemu zakonitemu zastopniku, ki je v tujini, pa nima pooblaščenca v Republiki Sloveniji, naloži sodišče ob prvi vročitvi pisanj, da imenuje pooblaščenca za sprejemanje pisanj v Republiki Sloveniji. Če tožena stranka ali njen zakoniti zastopnik ne imenuje pooblaščenca za sprejemanje pisanj, imenuje sodišče na njene stroške začasnega zastopnika, upravičenega za sprejemanje pisanj, ter toženo stranko ali njenega zakonitega zastopnika po imenovanem začasnem zastopniku obvesti o tem imenovanju.

Če stranka pooblaščencu za sprejemanje pisanj prekliče pooblastilo in ne imenuje drugega pooblaščenca za sprejemanje pisanj, se pisanja vročajo s pritrditvijo na sodno desko.

Če pooblaščenec za sprejemanje pisanj odpove pooblastilo, pa stranka ne imenuje novega pooblaščenca za sprejemanje pisanj v roku, ki ga določi sodišče, imenuje sodišče začasnega zastopnika, upravičenega za sprejemanje pisanj, na njene stroške ter po tako imenovanem začasnem zastopniku naloži stranki, da imenuje pooblaščenca za sprejemanje pisanj. Dokler stranka ne imenuje pooblaščenca, se vročitve opravljajo po začasnem zastopniku, ki ga je imenovalo sodišče.

Stroški začasnega zastopnika, upravičenega za sprejemanje pisanj, imenovanega za tožečo stranko, se založijo iz sredstev sodišča, stroške začasnega zastopnika, upravičenega za sprejemanje pisanj, imenovanega za toženo stranko, pa mora založiti tožeča stranka. Če tožeča stranka ne založi stroškov, potrebnih za začasnega zastopnika za sprejemanje pisanj, imenovanega za toženo stranko, sodišče tožbo zavrže.
Nazaj na vrh
jadran
PrispevekObjavljeno: Pon 08 Avg, 2005 19:17  Odgovori s citatom

Najbolje je, da stopite v kontakt z upnikom, ki je predlagal izvršbo in javno dražbo, v katerega interesu je, da bo poplačan.

Ob predlogu je namreč potrebno založiti predujem, ki ga določi sodišče za pooblaščenca.

Težko je reči koliko časa bo to vse skupaj trajalo (verjetno nekaj mesecev). Najprej mora biti na sodišče podan predlog, nato ga mora sodišče obravnavati in poslati predlagatelju nalog za plačilo predujma. Ko je ta plačan, sodišče postavi pooblaščenca, ki mu vroči sklep in ki se lahko eventuelno pritoži. To seveda lahko podaljša celoten postopek.
Nazaj na vrh
Andrej
PrispevekObjavljeno: Tor 09 Avg, 2005 14:15  Odgovori s citatom

Hvala za izčrpen odgovor.

Vprašal bi samo še to: a se lahko zgodi, da se sklep o izvršbi na kakršenkoli način razveljavi?
Nazaj na vrh
jadran
PrispevekObjavljeno: Tor 09 Avg, 2005 16:29  Odgovori s citatom

Glede na to, da je bila že razpisana in opravljena javna dražba in prodana nepremičnina, je sklep o izvršbi že pred tem moral postati pravnomočen, sicer do tega vsega sploh ne bi prišlo.
Nazaj na vrh
Andrej
PrispevekObjavljeno: Pon 07 Nov, 2005 15:10  Odgovori s citatom

No in zgodilo se je kot je bilo rečeno. Mad

Sodišče je določilo odvetnika, ta se je pritožil in stvar je sedaj šla na Višje sodišče.

Mi lahko kdo pove kako dolgo se zna stvar sedaj zavleči in če se mi splača najeti odvetnika?

Najbolj me pa pri vsem tem moti to, da me sodišče o vsem tem sploh ni obvestilo, ampak sem izvedel tako, da sem sam klical.

LP
Nazaj na vrh
Andrej
PrispevekObjavljeno: Sre 08 Mar, 2006 11:23  Odgovori s citatom

...In zgodilo se je...

Višje sodišče je razveljavilo sklep o izročitvi okrajnega sodišča in nepremičnina gre spet na dražbo.

Imam dve vprrašanji:
1.A se lahko kakorkoli pritožim? Podatkov o razveljavitvi naj ne bi mogel dobiti, ker nisem stranka v postopku.
2.Mi pripadajo kakršnekoli obresti glede na to da je bil denar od varščine 9 mesecev na sodišču.

Hvala

Pa mi lahko kdo razloži, zakaj je bila sploh dražba, če pa sodišče nima pošlihtanih zadev.

Mater sem jezen.
Nazaj na vrh
sonyo
PrispevekObjavljeno: Ned 12 Mar, 2006 9:34  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Jan 2006 19:42

Ja drugič kupite hišo pošteno ne pa na javni dražbi,ker kot vidite niste prišparali nič.

sonnyboy
PrispevekObjavljeno: Pon 17 Apr, 2006 13:17  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Maj 2005 16:51

A potem ( po vaše ) tudi sodišče ni pošteno ker izvaja javno dražbo. In kdo je pošten?

Dajte no ... Surprised

Hvala Andreju za izčrpno poročilo in Jadranu za odgovor.

Andrej
PrispevekObjavljeno: Sre 10 Maj, 2006 12:24  Odgovori s citatom

Sonyo-kaj pa je tu nepoštenega z moje strani?!

No, danes sem prišel ponovno iz dražbe-na prvi ni bilo nobenega, danes je bila druga.

Sem kupil za pol milijona več kot pred letom in dnevom. Mr. Green

Ampak moram reč, da je bilo kar pestro.

Že v čakalnici sem naletel na dva, ki sta kupovala nepremičnino za preprodajo. Tega, da sta se med sabo dobro poznala niti ne bom omenjal.

Skratka, prodajalo se je več nepremičnin (travniki, gozdovi ipd).
Jaz sem vplačal varščino samo za del, ki me je zanimal, onadva pa za vse.
seveda sem pred sodnico že na začetku odpadel, kar sta se onadva spomnila, da bi kupovala po parcelah, se pravi točno tisto, kar je zanimalo mene. Mr. Green ....In sem bil zopet v igri.

Pozabil sem omeniti, da sta mi že na začetku ponujala 500 in 700 € če odstopim. Ker v bistvu rešujem stanovanjski problem mi to ni bilo v interesu in sem jima rekel, da odstopim za 2k€. Seveda se nista strinjala, kljub temu, da sem omenil, da jaz komod dvignem ceno za 2,3 milijone SIT.

Potem, se je začelo-cena je šla gor po 50k SIT. Že na začetku je tip, ki je zastopal nekega Senico začel pametovat pred sodnico, toliko da smo ga imeli že vsi dovolj. In je sledil 10 minutni odmor, v katerem sta me spet prepričevala naj odstopim. Ker sem imel tipa dovolj že iz dvorane sem mu rekel, da ne vzamem in ne dam ničesar ter vem do kake cifre lahko grem.

Zpet v dvorano, ceno sem dvignil na okroglo, ker se je sodnici že zatikal jezik od tistih trojk in petk v ceni(tisočice in stotice). Potem spet odmor 10 minut. Mad

Vsega sem imel že dovolj, in sem mislil ceno dvigovat po 200k, ker sem imel onih dveh dovolj in tudi nekako otročje je izgledalo vse skupaj. No, zdaj sta ta dva druga dražitelja začela maltretirat mene, naj jima plačam, da odstopita, s tem da mi je tip vseskozi grozil, da mi bo zrušil dražbo, se pritožil itd... Na moje vprašanje, kakšen je smisel tega ni imel odgovora.

Na moje presenečenje sta po tretjem odmoru odnehala in sem kupil za pol milijona dražje kot prvič. Mr. Green

Aja, danes je več dražb na tem sodišču in vsaj tip bo cel dan na sodniji.

Sprašujem se, če nista prišla samo zaradi tega, da bi pokasirala par sto €, in ne zato da bi kupila.

Naj končam. To sem napisal, da bo mogoče komu, ki bo na isti poti kot jaz bolj jasno kako zadeve potekajo.

Imam samo eno vprašanje:a lahko višje sodišče zopet razveljavi sklep o odmaknitvi, glede na to, da ga je že enkrat in je bila nepremičnina zopet prodana na drugi dražbi?

Hvala in lep pozdrav.

Andrej
Nazaj na vrh
mika
PrispevekObjavljeno: Sre 10 Maj, 2006 14:09  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Apr 2005 19:01

Andrej.
Lepo da si to napisal in nasplošno znano je , da te dražbe potekajo na tak način. Osebno tudi poznam nekaj takih osebkov ki služijo na ta račun in to neobdavčen denar tudi do 10 tisoč eur na leto ker so nonstop po licitacijah. Sicer je zadeva čist legalna vendar naj bo potem tudi obdavčena. Ker po eni strani je zelo malo ljudi ki na takih licitacijah rešujejo svojo zadevo kot je to pri tebi, ampak se gre za čisto preprodajanje in neobdavčeno služenje.
Znano je , da te nepemičnine potem prodajajo po znatno višjih cenah v pogodbe vnesejo tiste ki so bile dosežene na licitaciji in tako se Durs lahko obriše za davek.
Lep pozdrav
Nazaj na vrh
vita
PrispevekObjavljeno: Sre 10 Maj, 2006 15:55  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Mar 2005 18:47

Ne morem držati jezika. Upam, da bo to prebral kakšen kriminalist.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Izvršilno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu