Avtor Sporočilo
<  Družinsko pravo  ~  preževnina, da ali ne
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
ALINA
PrispevekObjavljeno: Ned 10 Jul, 2005 18:06  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Jun 2005 10:03

Pozdravljeni,

zanima me ali je oče še dolžan plačevati preživnino za svojega otroka, ki je končal poklicno šolo in se kasneje vpisal v tehnično šolo. Le-te pa ni zaključil uspešno. Sedaj bi otrok nadaljeval šolanje na poklicni šoli, ampak kot izredno šolanje. To pomeni, da bo iskal službo in ob tem delal večerno šolo.A mu je oče v tem primeru še dolžan plačevati preživnino, ali ne? S tem šolanjem otrok ne bo imel status rednega dijak, pa tudi star je 19 let.

Hvala za odgovor in lepo pozdravljeni,

Alina
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
justicia
PrispevekObjavljeno: Tor 12 Jul, 2005 7:22  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Mar 2005 21:36

Na podlagi Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih so starši dolžni preživljati svoje otroke najmanj do polnoletnosti. Zakon nadalje še določa, da v kolikor se otrok redno šola, pa tudi če se redno šola vpisan na izredni študij, so ga starši dolžni preživljati tudi po polnoletnosti, vendar največ do dopolnjenega šestindvajsetega leta starosti.

Po mojem mnenju je upravičen do preživnine samo tisti otrok, ki se šola izredno, vendar ob tem ne prejema nobenih drugih dohodkov ( razen štipendij).

Vendar pa je v vašem primeru problem ta, da otrok v rednem času ni zaključil srednješolskega programa. To zna biti po mojem problem pri zahtevi za plačevanje preživnine. Zakon sicer kot sem že navedla določa, da se plačuje preživnina tudi za otroka, ki se redno šola oz. študira, vendar tudi to le v določenih mejah in ne v nedogled ( do 26. leta starosti). To pomeni po mojem, da zakon ne podpira podaljševanja plačevanja preživnine v nedogled.

Zato bi glede na to sklepala takole: v kolikor otrok po svoji krivdi ni dokončal šolanja v rednem roku ( torej v 4 do 5 letih - srednje šole), temveč je šolanja opustil, potem do preživnine ni upravičen. V kolikor pa otrok šolanja ni dokončal zaradi dogodkov na katere ni imel vpliva ( bolezen, smrt enega od staršev ipd), potem pa bi po mojem še bil upravičen do preživnine.

To pa je le moje osebno mnenje,. Najbolje je, da se o tem prepričate na centru za socialno delo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Družinsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu