Avtor Sporočilo
<  Delovno pravo  ~  Finančna nedisciplina - delo brez plačila
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
tamburin
PrispevekObjavljeno: Tor 19 Dec, 2006 0:22  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Dec 2005 17:02

Pozdravljeni!

Po nekajmesečni brezposelnosti sem dobila novo priložnost za zaposlitev, vendar pa se bojim finančne nediscipline. Sem samohranilka z dvema otrokoma in trenutno mi je OK, saj redno dobivam denarno pomoč od CSD. V kolikor pa se zaposlim, mi nihče ne zagotavlja rednega dohodka, kot ga imam sedaj. Svoja dva otroka in sebe pa sem dolžna preživljati, neglede na vse.

Zato me zanima, kako naj se sestavi člen pogodbe o zaposlitvi, v katerem bo jasno in nedvoumno napisano, da v primeru, če delodajalec niti po 30-dnevni zamudi ne nakaže zapadlega OD in prispevkov za delavca, daje delavcu odpoved.
Ne bi namreč želela, da se v takem primeru smatra, da sem jaz dala odpoved, oziroma da me delodajalec z neplačevanjem prisili v to, da dam sama odpoved, kot se marsikje dogaja.

Pa prosim, ne mi pisat, da je delodajalec dolžen nakazovati OD in prispevke, in da v kolikor tega ne dela, ga lahko delavec toži..., ker to vsi vemo.
Vemo pa tudi, da se v praksi dogaja to, da marsikdo dela po več mesecev zastonj, čakajoč kakšno plačo, in ko obupa, dá odpoved in gre drugam, če ima kam. Malokdo delodajalca toži, ker navadno niti nima denarja za tožbo... Na Zavodu za zaposlovanje pa ni upravičen do nikakršnega nadomestila, ker je sam dal odpoved (je izgubil zaposlitev po lastni krivdi).

Kaj svetujete? Kako se izogniti temu, da bi bila (zaradi neprejemanja OD oziroma zaradi finančne nediscipline delodajalca) prisiljena dati odpoved?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vocis
PrispevekObjavljeno: Tor 19 Dec, 2006 12:47  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Nov 2005 14:02
Kraj: Trzin

Obveznost plačila za opravljeno delo je opredeljena v 42. členu ZDR in je obvezna sestavina POZ.

ZDR vam daje možnost in pravico, da v kolikor delodajalec ne izplačuje oz. neredno izplačuje OD (3x zapored ali v razdobju 6 mesecev - 112.člen) na dan določen v z ZDR ali POZ izredno odpoveste POZ iz krivdnih razlogov na strani delodajalca.
Predhodno morate delodajalca pisno opomniti na izpolnitev obveznosti in pisno obvestiti inšpektorja za delo. ZDR določa, da lahko delavec po izpolnitvi teh dveh procesnih zahtev izredno odpove pogodbo o zaposlitvi v osmih dneh.
V tem primeru vam je v splošnem zagotovljen enak pravni položaj, kot bi ga imel, če bi pogodbo odpovedal delodajalec.

Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
tamburin
PrispevekObjavljeno: Tor 19 Dec, 2006 16:59  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Dec 2005 17:02

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Delovno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu