Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  Parcela brez dostopa
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
mikele
PrispevekObjavljeno: Čet 12 Maj, 2005 18:40  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Maj 2005 18:36

Pred časom sem podedoval parcelo in ugotovil, da parcela nima dostopa. Parcelo sem poizkušal prodati že vsem petim mejašem, vendar ni nihče zainteresiran za nakup, čeprav sem jo ponudil po, ceni, ki je nižja od tržne. Sprašujem vas kakšne so moje možnosti, da dobim služnostno pot in prodam parcelo tretji osebi?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mirijamp
PrispevekObjavljeno: Čet 12 Maj, 2005 21:36  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Feb 2005 10:33

V vašem primeru bi bila potrebna ustanovitev nujne poti. Nujne poti se ustanavljajo zaradi pomanjkanja potnih zvez med posameznimi nepremičninami in javnimi cestami.

Za ustanovitev nujne poti morajo biti izpolnjene naslednje predpostavke:
- da nepremičnina nima potne zveze z javnim potnim omrežjem,
- da se z nujno potjo ne o¬nemogoča ali znatno ovira izkoriščanje ali uporaba zemljišča, po katerem naj bi nujna pot tekla
- da z ustanovitvijo nujne poti nastane za gospodujoče zemljišče ( tisto, ki mu je nujna pot potrebna, ker nima povezave) večja korist, kot pa znaša škoda, ki zaradi ustanovitve nujne poti nastane na obremenjeni nepremičnini ( torej na tisti nepremičnini, po kateri bo nujna pot potekala).
Predlog za ustanovitev nujne poti morate vložiti na sodišče. Gre za nepravdni postopek, nujno pot pa podrobneje opredeljuje Stvarnopravni zakonik.

Nujno pot je potrebno ustanoviti na tistem mestu in na tak način, da bodo prizadete nepremičnine čim manj obremenjene in njihovi lastniki čim manj moteni.

Ob vsem pa vas moram opozoriti še na naslendje, da se nujna pot ne ustanovi brezplačno, temveč boste morali plačati lastniku nepremičnine, preko katere bo potekala nujna pot ustrezno denarno nadomestilo. Pri določanju denarnega nadomestila oz. odškodnine je potrebno upoštevati višino škode, ki bo nastala nepremičnini zaradi same ustanovitve nujne poti ter zmanjšano vrednost obremenjene nepremičnine.

Ne dvomim, da bo parcelo, ko bo enkrat imela nujno pot, torej dostop do javne ceste, veliko lažje prodati.
Nazaj na vrh
mikele
PrispevekObjavljeno: Čet 19 Maj, 2005 10:12  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Maj 2005 18:36

Zahvaljujem se za odgovor. Zanima me še, če je to dolgotrajen postopek in ali obstaja možnost, da sodišče zavrne mojo zahtevo, čeprav bi izpolnjeval pogoje, ki ste jih našteli. In še kdo ocenjuje manj vrednost v tem primeru? Verjetno sodni cenilec. Ga določi sodišče ali stranke?
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Stvarno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu