Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  služnost
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
uroš3
PrispevekObjavljeno: Sob 05 Sep, 2020 9:40  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Avg 2014 13:28

Zanima me kakšno težo ima vpis služnosti v z,k,
Primer: imamo soglasje, da smo lahko na tujem zemljišču zgradili zajetj in iz njega cevovod pred 5 leti. Vpisa v z.k. nismo naredili. Ali je vpis v z.k smiselen? Če bi vpis v z.k. naredili ali se lahko to zapiše kot stvarna služnost, da je vodovod in zajetje v korist parcele kjer stoji rezeruar 1 km stran. Torej tvarna služnost v korist parcele oziroma njenega vsakokratnega lastnika. Ker če napišemo osebno služnot ugasne ob smrti.
Kako pa je ali sedaj lahko vzdržujemo menjamo cevi, ker v soglasju je samo dovoljenje da lahko zgradimo.
Hvala

Nazadnje urejal/a uroš3 Pet 11 Sep, 2020 16:51; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Ned 06 Sep, 2020 15:34  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Dogovor, ki ni kot služnost vpisan v zemljiško knjigo, zavezuje samo osebe, ki so bile stranke dogovora - ne dedičev, ne morebistnih kupcev nepremičnin. Tako da je vprašljivo, kaj sploh imate, če to ni vpisano v ZK.

Kar se pa samega zajetja tiče, potrebujete za zajemanje vode dovoljenje direkcije za vode, ne glede na soglasje lastnika parcele, kjer je zajetje.
Nazaj na vrh
uroš3
PrispevekObjavljeno: Ned 06 Sep, 2020 17:59  Odgovori s citatom

Koncesijo nam je podelila direkcija za vode, urejeno.
To je zgrajeno že recimo 5 let, Sedaj se bo mejnla lastnik zemljišč kjer je zajetje.
Hvala.

Nazadnje urejal/a uroš3 Pet 11 Sep, 2020 16:53; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Ned 06 Sep, 2020 19:56  Odgovori s citatom

Lahko samo ponovim. Služnost, ki ni vpisana v zemljiški knjigi, učinkuje samo med osebami, ki so bile stranke dogovora.

Novega lastnika služnost ne veže.

Kar se priposestvovanja tiče, ni dovolj samo dejanska uporaba. Podani morajo biti drugi elementi (npr. dobra vera upravičenca glede obstoja služnosti), nekateri pa morajo biti odsotni (npr. odsotnost dogovora, da gre za služnost do preklica, odsotnost uporabe nepremičnine na silo ali skrivaj). Že to, da boste zatrjevali obstoj dogovora, vam lahko oteži življenje, ker je običajna obramba v teh primerih, da je obstajal dogovor samo do preklica, da ne velja za pravne naslednike lastnika itd.

Tako da je edino, kar je v tem trenutku nujno - in ne le smiselno - da dosežete vknjižbo služnosti in upate, da vam to uspe prej, preden novi lastnik vpiše (ali vsaj plombira) lastninsko pravico. Če ni soglasja za vknjižbo, potem morate vložiti tožbo in si zavarovati vrstni red vknjižbe v zemljiško knjigo.

Glede na vaša vprašanja, žal sklepam, da brez sodelovanja odvetnika že v tem trenutku, obstaja velika mera verjetnosti, da s svojim zahtevkom ne boste uspeli. Takoj jutri kontaktirajte svojega odvetnika, ker se z zadevo mudi.
Nazaj na vrh
uroš3
PrispevekObjavljeno: Ned 06 Sep, 2020 20:52  Odgovori s citatom

Zato o tej zadevi sprašujem ali je vpis v z,k, res toliko pomemben glede na leta uporabe itd., da bi se znal odloči ali naj kandidiram za nakup.
l.p

Nazadnje urejal/a uroš3 Pet 11 Sep, 2020 16:54; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pon 07 Sep, 2020 16:53  Odgovori s citatom

To, kar ste napisali, v ničemer ne spremeni mojih dosedanjih odgovorov. Vpis služnosti v ZK je edino jamstvo, da boste uporabo vodovoda in zajetja lahko uporabili.

Glede na to, da ste se že posvetovali z odvetnikom, je nekoliko nenavadno, da vprašanja postavljate ne tem forumu. Obrnite se nanj.

Prednost pri nakupu kmetijskega zemljišča imajo po naslednjem vrstnem redu:
solastnik
kmet mejaš
katerikoli drugi kmet
gospodarska družba, ki se ukvarja s kmetijsko dejavnostjo
sklad kmetijskih zemljišč in gozdov

Šele nato pridejo na vrsto vsi ostali navadni smrtniki. Ne gre za to, da bi UE izbrala med sprejemniki ponudbe, ampak le ugotovi, kdo ima višji prednostni vrstni red.
Nazaj na vrh
uroš3
PrispevekObjavljeno: Pon 07 Sep, 2020 20:52  Odgovori s citatom

z odvetnikom sem se na hitro pogovarjal, zanima me tudi drugo mnenje

Ni mi pa jasno to na kakšen način bi lastnik zemljišča lahko onemogočil uporabo zajetja, a se mi ne moremo branit z tožbo za motenje posesti, če bi nam kaj nagajal.

Glede nakupa kmetijskih zemljišč mi je znano.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 08 Sep, 2020 11:36  Odgovori s citatom

Tole "drugo mnenje" ni ravno fer. Ne da bi imela pregled nad celo dokumentacijo ne morem dati popolnega odgovora. Zato obstaja velika verjetnost, da če vam je vaš odvetnik povedal nekaj drugega kot sem vam povedala jaz, sem vam jaz povedala narobe.

Proti posegu v služnost (tudi če bi ta obstajala) nimate motenjske tožbe.

Sicer pa lahko lastnik parcele (tudi če bi po kakšnem čudnem obvozu uspeli kaj narediti z motenjko) proti vam uperi tožbo proti poseganju v njegovo lastninsko pravico. Takrat na vas pade breme, da dokažete, da imate služnost in da ta služnost učinkuje tudi proti novemu lastniku. Če je vknjižena, nimate kakšnih hudih problemov. Če ni, pa so problemi zelo veliki - namreč priposestvovanje učinkuje samo proti slabovernemu lastniku, torej je treba dokazati, da je lastnik vedel, da je tam služnost. To, da po parceli teče vodovod, še ne pomeni, da tam obstaja služnost. To, da ste ta vodovod uporabljali, še ne pomeni, da tam obstaja služnost.

Mogoče še nekaj - če neka nepremičnina postane javno dobro, na njej takoj prenehajo vse služnosti, in proti temu ne morete nič.
Nazaj na vrh
uroš3
PrispevekObjavljeno: Tor 08 Sep, 2020 12:33  Odgovori s citatom

Hvala
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo