Avtor Sporočilo
<  Kazensko pravo  ~  Zvop ~ utemeljena ali neutemeljena groznja s tozbo
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
chesterfield
PrispevekObjavljeno: Pet 10 Apr, 2020 13:08  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Feb 2015 14:50

Moj situacija je sledeca.

Delam v manjsem podjetju, kjer smo razpisali razpis za prosto delovno mesto.
Prosnje za zaposlitev glede razpisa delovnega mesta, so nam kandidati posiljali na email naslov.
V manjsem kraju kjer stoji nase podjetje se tako rekoc vsi poznamo.
Nasa zaposlena preko studentskega servisa je prisla do mene, kjer sem jaz vodja dolocenega oddelka in me vprasala kako je s prosnjo za zaposlitev njene znanke, za katero je vedela da je poslala prosnjo za razpisano delovno mesto.
Vse kar sem rekel je bilo to, da sem njeno prosnjo dobil ampak, da glede na njene delovne izkusnje katere je navedla v zivljenjepisu nima potrebnih za razpisano delovno mesto, da bo pa vseeno vabljena na razgovor na koncu bo pa direktor tisti ki bo povedal ali jo zaposlimo ali ne.

Cez en teden me je poklical direktor v pisarno in mi pokazal priporoceno pismo, kjer ta zenska grozi s tozbo po zvop, gdpr uredbi in ne vem se s cim vse, da sem se pred vsemi v podjetju javno posmehoval njenim prejsnjim delovnim izkuasnjam in da ona tega ne bo dovolila.
Da zahteva javno opravicilo, drugace bo sla v tozbo zaradi diskriminacije in da sem ji naredil materialno skodo, glede na to da sedaj sigurno ne bo izbrana za delovno mesto.

Direktor ji je odpisal da bomo to uredili znotraj podjetja raziskali in ukrepali, da zaradi tega sigurno nima manjsih moznosti za zaposlitev, da bo za razpisano delovno mesto izbran kandidat ki ima zato kompetence in jo poklicemo na razgovor.

Zanima me ce ima ta zenska zaradi tega res kaksno podlago glede tozbe.
Kaksne so kazni globe itd.

Hvala za odgovor.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pet 10 Apr, 2020 14:28  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Načeloma osebnih podatkov kandidatov za delovno mesto ne smete razkrivati osebam, ki niso pooblaščene za obdelavo ali uporabo osebnih podatkov. Niso vsi podatki iz prijave osebni podatki. Pretekle delovne izkušnje niso.

Če gre za razkritje osebnih podatkov odgovarja za to upravljalec (torej družba). Če pa je oseba, ki je dejansko razkrila podate kršila svoje dolžnosti, lahko zahteva družba povračilo od te osebe. Ta oseba je lahko ali oseba v kadrovski, ki vas je seznanila z osebnimi podatki (če v pravilih družbe o varstvu osebnih podatkov niste pooblaščeni za to), lahko ste to vi, ker ste seznanili študentko (če vi ste pooblaščen, ona pa ne), ali študentka (če ona je pooblaščena, in je razkrila tretjim nepooblaščenim).

Če je vaš direktor poslal odgovor na poziv, ne da bi se posvetoval z odvetnikom, ste si s tem verjetno zaprli cel kup opcij za vašo obrambo. Rešite kar se še rešiti da in poiščite strokovno pomoč.
Nazaj na vrh
chesterfield
PrispevekObjavljeno: Pet 10 Apr, 2020 14:43  Odgovori s citatom

Hvala za odgovor,

ja to vem da se ne sme razkrivati osebnih podatkov, toda iz take malenkosti da pride do takih tezav.
Kaksne so v najslabsem primeru po zakonu predvidene globe za podjetje, katero lahko potem od mene zahteva denar, ce gre to naprej?
Lp
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pet 10 Apr, 2020 14:44  Odgovori s citatom

Niso samo globe, tudi odškodnine. Ne vem na pamet, ampak mislim, da globe gredo do nekaj deset tisoč. Odškodnina pa do nekaj tisoč.
Nazaj na vrh
chesterfield
PrispevekObjavljeno: Pet 10 Apr, 2020 14:52  Odgovori s citatom

Ok, ampak na podlagi cesa.
To je kot bi v pogovoru dejal, Janez Novak je preden je prisel k nam v sluzbo delal kot avtomehanik.
To da je delal prej kot avtomehanik ni nobena skrivnost, oz. bi lahko to zvedelvze prej od koga drugega.
Kako je to lahko krsitev varstva osebnih podatkov.
In kaksna odskodnina? Na podlagi cesa? Kaksna skoda ji je bila storjena?

Gledam zakone in sem popolnoma zmeden je to ZVOP 1,
ZVOP 2 naj ne bi bil v veljavi?
GDPR pise, da so upravne globe do 10.000.000 ali 2%letnega prometa odvisno kateri znesek je visji,
Za vecje krsitve pa celo do 20.000.000 ali 4%letnega prometa.

Sploh ne vem kaj moram gledati da bi se seznanil z najslabsim scenarijem.

Lp
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sob 11 Apr, 2020 22:13  Odgovori s citatom

Kot sem napisala, niso vsi podatki v prijavi na delovno mesto osebni podatki. Varovani so samo osebni podatki. GDPR je uredba EU in velja nad zakonom, ZVOP-1 pa jo dopolnjuje (če sta si v nasprotju, velja GDPR). ZVOP-2 kolikor vem še ni bil sprejet in še ne more veljati. Kazni oziroma globe so odvisne od vrste in resnosti kršitve (med drugim tudi, kakšna je narava osebnega podatka, ki je bil razkrit).

Odškodnina pripade vsakemur, ki utrpi nematerialno škodo. Če je torej kandidatka za delovno mesto utrpela tako škodo, ima pravico do njenega povračila. Višina škode je odvisna od resnosti posega v njene osebnostne pravice. V primeru, da s tožbo na odškodnino uspe, ima pravico tudi do zamudnih obresti in do povračila stroškov.

Osebnih podatkov, ki jih pridobite v okviru opravljanja svoje službe, ne smete razkriti v pogovoru s tretjimi. Če bi recimo za rojstni datum Janeza Novaka izvedeli v službi, in bi ta datum povedali kolegu za šankom, bi to bila kršitev varovanja osebnih podatkov. To, da bi vaš kolega lahko izvedel od kod drugod, ne pomeni, da bi niste kršili dolžnosti varovanja osebnih podatkov.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Kazensko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu