Avtor Sporočilo
<  Civilno pravo  ~  zastaranje ali odpis dolga
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
direktor05
PrispevekObjavljeno: Tor 01 Sep, 2020 18:54  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Jun 2006 1:42

Pozdravljeni!

Imam 2 vprasanji:

1. Imam primer podoben temu:

http://www.pravniki.info/viewtopic.php?t=36171&sid=f7e85930022ff6d8289bb32e6b52fb3e

Namrec imel sem nekaj neplacanih poloznic iz Simobila, ki so mi bremenili racun pri NLB. To je bilo okoli 8 let nazaj. Nikoli nisem dobil obvestila od NLB da sem karkoli dolzen (medtem sem bil v tujini). Potem je prislo obvestilo leta 2018 od odvetnika, ki zastopa firmo za odkup terjatev, da je NLB prodala moje terjatve tretji firmi in da so ze leta 2013 so moj NLB racun zaprli. Torej sem sedaj dolzen tej firmi za odkup terjatev. Sodisce je ustavilo izvrsbo leta 2019. Zanima me, ce in kako bi lahko dosegel odpis tega dolga firmi za terjatve? Oz. ce ta dolg kdaj zastara? Firma za terjatve je sedaj blokirala moj racun pri banki Koper (Intesa SanPaolo), ker na njem nimam nic prihodkov.

2. Civilni postopek se mi vlece ze 4 leta na sodiscu, nisem bil niti zaslisan niti ni bilo razpisane glavne obravnave na 1. stopnji. Kaj lahko naredim, da zadevo pospesim? Sem toznik.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 01 Sep, 2020 20:31  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Za spremembo upnika ni potrebno soglasje dolžnika - to pomeni, da lahko upnik svojo terjatev do vas kadarkoli proda komurkoli (razen če pogodba med vami in upnikom to prepoveduje - preberite si splošne pogoje in pogodbo, ki ste jo sklenili s simobilom).

Dokler teče sodni postopek, terjatve ne zastarajo. V primeru, da je bil proti vam izdan pravnomočen sklep o izvršbi, je mogoče na podlagi takega sklepa začeti novo izvršbo proti vam v roku 10 let od njegove izdaje, ne glede na to, ali je bila izvršba prej ustavljena ali ne. Če takega sklepa ni, potem so terjatve zastarale z ustavitvijo postopka.

Za blokado TRRja je potrebna ali izvršba proti vam ali pa vaše dovoljenje; ponovno si poglejte, h kakšnim pogojem ste pristali ko ste sklenili pogodbo s simobilom, torej ali vsebuje vaše tako vnaprejšnje dovoljenje. Čeprav dvomim. Verjetno proti vam teče nov postopek izvršbe.

Če terjatve niso zastarale, je edina rešitev dogovor z upnikom. Ali pa vaš stečaj.

Vaša odsotnost v preteklosti vam gre v škodo, ne v korist; če bi obvestili upnika o vašem novem naslovu ali postavili pooblaščenca za vročanje v RS, potem zdaj ne bi imeli izvršbe za vratom - bi se lahko vsebinsko branili proti terjatvi. NLB ne odgovarja, če vam zapre račun, če to stori skladno s spološnimi pogoji, ki ste jih sprejeli ob odprtju računa.

Glede postopka na sodišču (domnevam, da gre za pravdni postopek - civilnih postopkov je namreč več vrst), pošljite sodišču predlog, da razpiše glavno obravnavno. Je pa zelo nenavadno, da sodišče 4 leta ne bi ničesar ukrenilo; preverite, da so izpolnjeni vsi pogoji za razpis obravnave.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Civilno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu