Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  DARILNA POGODBA V PRIMERU SMRTI
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
babi
PrispevekObjavljeno: Ned 07 Jun, 2020 23:22  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Jan 2006 18:42

Umrl mi je mož s katerim sva imela oporoki, da v celoti dedujeva drug po drugem. Ena hčerka živi doma, druga drugje. Ker želim, da bi bile stvari rešene še v času mojega življenja, sem predlagala, da se naj dogovorita, da ne bo katera prikrajšana. Sedaj je ena predlagala drugi, da jo izplača, jaz pa po gornji pogodbi podarim tisti, ki je doma, da po moji smrti deduje celotno nepremičnino. Zanima me več stvari:
- ali lahko hčerka brez moje vednosti obremeni nepremičnino ali pa podari drugemu
- ali sem res do smrti lastnica v celoti jaz sama?
- ali se takšna pogodba lahko predlaga že na zapuščinski oz. kakšni drugi obliki, saj
bodo stroški izplačila med sestrama (drugi dedni red) kar visoki??
- ali bi se morala po darilni pogodbi v primeru smrti še kako dodatno zaščititi??
- hvaležna bom za vsak nasvet, ki bi pripomogel k čim hitrejši in cenejši varianti
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pon 08 Jun, 2020 15:36  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Vaša oporoka do vaše smrti nima nobnega učinka. Lahko jo kadarkoli spremenite. S premoženjem, ki je navedeno v oporoki, lahko kljub oporoki razpolagate, lahko pa se vam odvzame (npr. zaradi poplačila dolgov). Tako da vaša oporoka tu ni relevanten faktor in jo je treba odmisliti.

Niste navedli, ali je bilo dedovanje po vašem možu že zaključeno. Če še ni, je mogoče glede dedovanja po njem skleniti dedni dogovor.

Glede usode vašega premoženja po vaši smrti pa je vse odvisno od tega, kakšen cilj zasledujete. Načeloma sta dve možnosti:

A) Izročilna pogodba:
K pogodbi morajo dati soglasje vsi vaši otroci. S pogodbo že sedaj prenesete lastništvo na posameznih delih svojega premoženja (npr. hiša) na enega ali več prevzemnikov (vaših potomcev). Na nepremičnini si lahko zagotovite služnost, ni pa več vaša las. Lastnik lahko nepremičnino obremeni, proda, podari, lahko se mu zarubi ali odvzame, če gre v stečaj itd. Služnost sicer v večini primerov ostane, se pa boste ubadali z drugim lastnikom, ki vam lahko zagreni življenje. Odvisno od vrste služnosti je, ali jo lahko uporabljate sami ali pa lahko npr. date služeči del v najem.

B) Darilo za primer smrti:
Sklenete samo z obdarjenko. S tem ostanete lastnica do smrti. Drugi dediči lahko zahtevajo, da se to darilo všteje v dedni delež, kar efektivno pomeni, da mora obdarjenec izplačati druge dediče v sorazmernem delu vrednosti zapuščine ob vaši smrti. Če npr. vi zaidete v dolgove in se vam nepremičnina zarubi, potem darilna pogodba nima učinka.

Možne so tudi različne opcije dednih dogovorov.

Sodišče v določenem okviru dopusti, da že na zapuščinksi obravnavi dediči sklenejo dedni dogovor - morajo pa TOČNO vedeti, kaj se dogovarjajo. Ne pričakovati, da boste kot spodaj navedeli sodišču, kaj bi radi, in prepustili sodniku, da išče rešitev za vas. To ne bo šlo.

Davčne obveznosti so enake, če se sklene poravnava na zapuščinskem naroku ali če se sklene pogodba.

Predlagam vam, da še pred zapuščinsko obravnavo stopite do odvetnika z vsemi papirji. Pomagal vam bo poiskati optimalno rešitev, tako da boste zavarovani vi in da se bo preprečilo bodoče spore med hčerkami.

Sicer pa je glavni princip: poceni in hitra rešitev = dragi in dolgotrajni problemi v bodoče; draga in temeljita rešitev = malo ali nič problemov v bodoče. Pač presodite, kaj vam je bolj važno. Iz izkušenj lahko povem, da spori med dediči običajno stanejo (če imajo srečo)10-20x več kot vnaprejšnja pogodbena ureditev.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu