Avtor Sporočilo
<  Delovno pravo  ~  Prodaja izdelkov in opreme
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
goblinsly
PrispevekObjavljeno: Sre 27 Maj, 2020 17:16  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Jan 2007 16:53

Tole vprašanje se mi je prvič postavilo pred tedni, prej na to sploh nisem pomislil, odraščal sem namreč v času, ko je bilo to nekaj običajnega. Zanima me kako so se stvari spremenile, ali je stvar legalna, v skladu z zakonom.

Torej, razumem se na elektroniko, to je tudi moj hobi. Zanimata me 2 potencialna scenarija in ali sta kakorkoli v nasprotju z zakoni.

1) Občasno kdo prodaja večjo količino elektronske opreme, nekaj delujoče, nekaj pokvarjene. Cena je precej ugodna saj se večinoma hočejo samo znebiti krame. Če vidim, da je med opremo kaj, kar bi jaz rabil, kupim vse skupaj. Stvari, ki jih rabim porabim zase. Ostalo bodisi popravim in prodam, ali prodam kot okvarjeno. Finančna plat ni moj motivator pri tem, izkazalo pa se je, da si ponavadi vsaj pokrijem nakup, včasih mi pa še kaj ostane. Je to kakorkoli pravo ?

2) Občasno, večinoma za znance, izdelam kakšno elektronsko napravo. Torej kupim dele (nove ali rabljene) ali porabim kar imam doma. Za lažje razumevanje recimo, da gre za ojačevalec. Stvar izdelam, potem pa jo po simbolični ceni prodam znancu, večinoma ravno za toliko da si pokrijem stroške materiala pa za kakšno kavo mi ostane. Vsak izdelek je unikat, torej ni serijska proizvodnja. Je to kakorkoli v nasprotju z zakoni?

Nobena od gornjih stvari nista namenjena finančnemu pridobitništvu, imam redno službo. To rad počnem za hobi, kar mi od tega finančno ostane, gre vse za elektronski material.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 27 Maj, 2020 18:42  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Kupovanje in predelava za lastno uporabo ni problem. Problem je prodaja. Takole na prvo žogo bi rekla, da sta tu dva problema:

Kakor hitro nekaj prodate (to je, da v zameno za stvar dobite denar, ne glede na to koliko denarja, tudi če pokrije samo stroške, tudi če ne pokrije vseh stroškov) na vas pade vsa odgovornost za kvaliteto izdelka, garancije in to. Poenostavljeno, če se nekdo poškoduje, ker je uprabljal stvari, ki ste jo vi popravili ali naredili (ali pa celo samo preprodali), ste dolžni odškodnino.

Drugi je davčni vidik. Če to počenjate redoma (ne nujno vsak dan), potem gre za dejavnost, ki je obdavčljiva. Morali bi imeti odprto vsaj dopolnilno dejavnost.
Nazaj na vrh
goblinsly
PrispevekObjavljeno: Sre 27 Maj, 2020 18:52  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Jan 2007 16:53

Trenutno bi rekel da kakšen izdelek, ki ga sam naredim prodam 1x na mesec. Tisto kar kupim in ne rabim, prodam preko bolhe.

Sem pa strogo ločil prodajo izdelka, ki ga sam naredim ter izdelkov, ki jih kupim v večjem paketu in preprosto ne rabim, da bi za oboje posebej vedel kako stvari stojijo.

Sem tudi že razmišljal v smeri odprtja "obrti", SP in podobno, vendar je povsod mesečni pavšalni znesek tako visok, da za nekajkrat presega vrednost predmeta, ki ga prodam.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Delovno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu