Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  Dedovanje
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
kdanijel
PrispevekObjavljeno: Čet 30 Apr, 2020 23:01  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Apr 2016 19:12

Pozdravljeni,vprašanje imam glede dedovanja po mami,v družini smo bili 4.otroci,sestra in brat sta dobila vsak svojo parcelo za hišo,pred mamino smrtjo,po mamini smrti pa ni prišlo do dogovora glede dediščine z sedaj pokojnim bratom in mano,brat in sestra pri zapuščinskih razpravah nagajata in sta hotela zmeraj več od hiše ki smo jo gradili z staršem,po večjih razpravah pa sva se z pokojnim bratom dogovorila da v primeru odtujitve ali odprodaje deleža izplača brat,ki je že dobil zemljišče in dela hišo,po tem pa je prišla razveza z mojo ženo in mano,stanovala pa sva v drugem kraju,potem sem vprašal brata če lahko pridem živet v rojstno hišo,to mi je odobril,s tem da sem mu plačeval za stroške,šest let ,imel sem tudi stalno bivališče,sedaj me pa meče na cesto.
kaj je možno narediti v tem primeru,saj nimam kam
L.p Danijel
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sob 02 Maj, 2020 12:06  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Slabo vam kaže. Zamudili ste vse priložnosti, ki ste jih imeli, da bi si zagotovili lastništvo na kakšni nepremičnini.

V retrospektivi ste imeli najmanj tri možnosti, da si zagotovite stanovanje:
1. V zapuščini izpodbijati darilne pogodbe za parcele, podarjene vašima sorojencema pred mamino smrtjo. S tem bi se zapuščinska masa povečala, da bi vaš delež 1/4 lahko dobil celo parcelo.
2. V zapuščinskem postopku bi se lahko s sorojenci dogovorili, da ne boste izpodbijali daril, če vam izplačajo določen denarni znesek.
3. V zapuščinskem postopku bi se lahko z bratom dogovorili, da vam pripade najmanj služnost v hiši, v zameno za to, da ne izpodbijate njegovega deleža na hiši. Mimogrede, če se vaš brat prezadolži in pride do rubeža nepremičnine glede katere sta se dogovorila, da vam izplača določen delež, potem ne boste imeli pravice do tega deleža, ker upnikom ni treba upoštevati takih dogovorov. Tako da ste si precej učinkovito zagotovili, da boste ostali brez vsega.

Že večkrat sem na tem forumu napisala, da stalano bivališče ne daje NOBENE pravice do življenja v nepremičnini. Je ravno obratno - zato, da si bivališče lahko prijavite, potrebujete dovoljenje lastnika, in kakor hitro lastnik tako dovoljenje umakne, morate bivališče takoj odjaviti (lahko pa vas odjavi tudi sam lastnik).

Plačevanje stroškov ne povzroči pridobitve nobenih pravic na nepremičnini (ne pravice bivanja, ne služnosti, ne lastništva ...). Če ste v nepremičnino tudi kaj investirali (torej jo izboljšali, ne samo tekoče vzdrževali), potem imate pravico do povračila vrednosti, za katero se je povečala vrednost nepremičnine (to je če dokažete, da ste imeli soglasje lastnika za investicije), oziroma za povračilo v višini kolikor je bila investicija nujna (če soglasja niste imeli). Lastništvo bi lahko pridobili z investicijo samo, če bi imeli predhodno sklenjeno pogodbo o tem z lastnikom nepremičnine.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu