S soglasjem očeta bi želela z bratom si razdeliti očetovo premoženje, ki je 2 stanovanja in več kmetijskih zemljišč.
Katera pogodba pride v poštev, da bo najcenejša varianta. Kolikšen je davek na premoženje, koliko na dobiček, koliko je cena notarja.
Kot prvo, pojdite k odvetniku, ne k notarju. Pomagal vam bo poiskati najbolj optimalno rešitev.
Vrsta pogodbe je odvisna od tega, koliko je dedičev, ali so vsi pripravljeni sodelovati v pogodbi, kdaj bo lastninska pravica prešla z očeta na dediče (sedaj ali po smrti), ali gre za kmetijska zemljišča/zaščiteno kmetijo, kakšne garancije si zadrži oče itd.
Teoretično je možen cel kup pogodb: darilna, izročilna, darilo za primer smrti, pogodba o dosmrtnem preživljanju, ali recimo kakšna kombinacija posojilne in prodajne pogodbe itd. Katera bo prava je izključno odvisno od konkretnih podrobnosti - pogovorite se z odvetnikom.
Glede cene, odvisna je od vrednosti predmeta pogodbe in vrste pogodbe. S pogodbo je povezanih tudi cel kup drugih opravil in storitev, ki jih je treba izvesti. Obiičajno so cenejše pogodbe take, ki so najbolj tvegane, da gre kasneje kaj narobe. Pač danes se prišpara 1000 EUR, po očetovi smrti pa deset let tožarjenja, ki stane 20.000 EUR.
Davek je odvisen od vrste pogodbe. Darilne in izročilne niso obdavčene, če gre za prenos s staršev na otroke. Ostali davki niso moje področje, tako da vprašajte kje drugje.
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu