Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  Izpraznjenje računov še preden je zapuščinska obravnava
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
barabica
PrispevekObjavljeno: Sre 13 Nov, 2019 13:39  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Jul 2013 13:09

Zdravo!
zadnjič sem bila na zapuščinski obravnavi kot priča in me nekaj zanima. Na zapuščini sem videla, da je morebitni dedič na dan smrti pokojnika (se pravi še preden je uradno na zapuščini postal dedič) izpraznil vse račune pokojniku. Zanima me ali je to sploh dovoljeno? In kaj storiti v tem primeru? Vem pa tudi da je pokojniku že pred smrtjo prenakazoval denar drugam.

Hvala za vas odgovor

Lep pozdrav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 13 Nov, 2019 16:38  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Dediči postanejo lastniki premoženja zapustnika v trenutku njegove smrti. Takrat vsi dediči (ne glede na to, ali vedo eden za drugega) postanejo skupni lastniki celotnega premoženja, kar pomeni, da lahko z njim razpolagajo samo sporazumno. Na zapuščinski obravnavi se potem samo ugotovi, kdo so dediči, deliži itd.

Če ima dedič poblastilo pokojnega na njegovem trr-ju, potem sme do trenutka smrti z računa dvigovati denar. S trenutkom smrti preneha to pooblastilo in od takrat dalje ne sme več dvigovati denarja.

Če se pojavi spor o tem, ali je pokojni dejansko naročil takemu dediču, da dvigne račun, oziroma če dedič denarja ne vrne v zapuščinsko maso ali kaj podobnega, potem lahko drugi dediči dokazujejo, da je neupravičeno razpolagal z zapuščino in zahtevajo vračilo teh sredstev. Kot zmeraj je problem v tem, da če je dedič vse zapravil ali skril, tudi v primeru uspeha s tožbo, izterjava tega denarja ne bo mogoča.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu