Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  Vlaganje v nepremičnino in dedovanje
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Spirit
PrispevekObjavljeno: Ned 04 Avg, 2019 22:29  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Okt 2007 18:29

Ne vem točno kam naj uvrstim to temo, morda spada bolj med dedovanje...

Živim v nepremičnini kot polovični lastnik s starejšim bližnjim sorodnikom ki je lastnik druge polovice, kateri pa te nepremičnine ne vzdržuje več (prenizka penzija, alkohol je primarna skrb itd). Živimo skupaj, isti vhod, uporabljamo isto belo tehniko, ogrevanje itd., samo držimo se vsak zase.

Zadnjih 10 let sem dobesedno edina oseba, ki še finančno vzdržuje nepremičnino, zaradi zastarelosti in okvar kupujem nove gospodinjske aparate (ki jih sicer uporablja tudi sorodnik, kar me pa ne moti čeprav noče prispevati zanje z izgovorom "jaz tega itak ne rabim") in skrbim za izboljšave (npr. za zastarel ogrevalni sistem), skrbim celo za energente da nas pozimi ne zebe, skrbim da je nepremičnina zavarovana pri zavarovalnici ipd., upam, da sem dovolj jasno opisal situacijo. Ker ne želim konfliktov, pač plačam vse sam, pa čeprav ni vedno lahko najti sredstva za vse to. Prav tako se je problem pogovarjati s to osebo o teh stvareh, ker noče pri ničemer sodelovati in prispevati, nima pa nič proti da vzdržujem to. Tega sorodnika ne želim prisiliti v to, da bo plačeval za vse to, ker nima smisla, ker je trmast alkoholik.

Problem je v tem, ker bo zelo kmalu treba menjati streho - ki že pušča, pa tudi drugje se kažejo večja vlaganja za vzdrževanje, tukaj pa ni več govora o manjših zneskih ampak gredo številke zelo v višave, preko 10-20.000eur in več.

Zanima me kako je urejena zakonodaja za take primere, ko za lastnino skrbi samo en lastnik, drugi pa ne? Kako se izravna ta del, da je pravično?
Če gledam skozi primere v ekonomiji, je to poskrbljeno z dokapitalizacijo. Kdor ne more prispevati pri dokapitalizaciji podjetja, se mu sorazmerno s tem zmanjša delež lastništva.

Kako je pa urejeno v primeru smrti solastnika glede takega primera, ali se pri dedovanju prizna vlaganje v nepremičnino in se temu primerno ob ustreznih dokazilih poveča delež lastništva tistemu, ki je vlagal?

Nehvaležna tematika, ampak ne vem kaj naj sploh naredim, da bo prav. Če pustim vse skupaj in se odselim drugam, bo moja polovica nepremičnine propadla in izgubila na vrednosti (ker prodati je ne bom mogel), če pa ostanem tukaj pa je treba nekako skrbeti za nepremičnino in potem se mi zdi trapasto vlagati v nekaj kar si bo ob morebitnem dedovanju prilastil nek drug dedič.

Hvala za odgovor Shocked
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 06 Avg, 2019 14:54  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Spirit je napisal/a:
Ne vem točno kam naj uvrstim to temo, morda spada bolj med dedovanje...

Živim v nepremičnini kot polovični lastnik s starejšim bližnjim sorodnikom ki je lastnik druge polovice, kateri pa te nepremičnine ne vzdržuje več (prenizka penzija, alkohol je primarna skrb itd). Živimo skupaj, isti vhod, uporabljamo isto belo tehniko, ogrevanje itd., samo držimo se vsak zase.

Zadnjih 10 let sem dobesedno edina oseba, ki še finančno vzdržuje nepremičnino, zaradi zastarelosti in okvar kupujem nove gospodinjske aparate (ki jih sicer uporablja tudi sorodnik, kar me pa ne moti čeprav noče prispevati zanje z izgovorom "jaz tega itak ne rabim") in skrbim za izboljšave (npr. za zastarel ogrevalni sistem), skrbim celo za energente da nas pozimi ne zebe, skrbim da je nepremičnina zavarovana pri zavarovalnici ipd., upam, da sem dovolj jasno opisal situacijo. Ker ne želim konfliktov, pač plačam vse sam, pa čeprav ni vedno lahko najti sredstva za vse to. Prav tako se je problem pogovarjati s to osebo o teh stvareh, ker noče pri ničemer sodelovati in prispevati, nima pa nič proti da vzdržujem to. Tega sorodnika ne želim prisiliti v to, da bo plačeval za vse to, ker nima smisla, ker je trmast alkoholik.

Problem je v tem, ker bo zelo kmalu treba menjati streho - ki že pušča, pa tudi drugje se kažejo večja vlaganja za vzdrževanje, tukaj pa ni več govora o manjših zneskih ampak gredo številke zelo v višave, preko 10-20.000eur in več.

Zanima me kako je urejena zakonodaja za take primere, ko za lastnino skrbi samo en lastnik, drugi pa ne? Kako se izravna ta del, da je pravično?

Preden se izvede posamezno investicijo je treba solastnika pozvati k temu, da jo sofinancira. Ali pa je v pogodbo mogoče vnesti dogovor, da se investitorju, ki sam financira investicijo, za to vrednost poveča solastniški delež. Nobenega solastnika ni mogoče prisiliti k sklenitvi take pogodbe, pač pa sam prostovoljno oceni ali bi pogodbo sklenil ali ne.

Če solastnik noče investirati oziroma skleniti pogodbe, se pred sodiščem dobi sklep, ki enemu lastniku dovoli izvedbo investicije, plačilo pa nosita oba po solastniških deležih. To velja za investicije, ki so potrebne za to, da nepremičnina ne propada (npr. streha) ne pa nenujne (npr. nov štedilnik).

Pravilni postopek je torej: poziv solastniku - predlog sodišču za dovolitev izvedbe nujne/potrebne investicije - dokazati pred sodiščem, da je investicija nujna/potrebna - dobiti sklep sodišča o dovolitvi investicije - izvesti investicijo - plačati investicijo - dobiti povračilo investicije od solastnika - če solastnik ne plača se vloži tožba ali izvršba na plačilo (odvisno od vsebine prvega sklepa) - če solastnik nima drugih sredstev se rubi solastniški delež, proda na dražbi, iz izkupička pa poplača investicija. (Če sedaj razmišljate, da je nemogoče biti solastnik, imate prav - investicija v solastnino brez vnaprejšnje pogodbe je običajno najhitrejši način, kako zmetati stran zelo velike zneske denarja.)

Če so bile investicije opravljene brez pogodbe in brez sklepa sodišča, potem šteje, da je solastnik, ki jih je izvedel, to hotel narediti na lastne stroške (ker pač ni izkoristil sodne poti) in šteje za darilo ostalim solastnikom. Tako da za nazaj tega ne bo mogoče rešiti, razen v primeru sporazuma z drugim solastnikom.
[quote="Spirit"]Če gledam skozi primere v ekonomiji, je to poskrbljeno z dokapitalizacijo. Kdor ne more prispevati pri dokapitalizaciji podjetja, se mu sorazmerno s tem zmanjša delež lastništva.

Spirit je napisal/a:
Kako je pa urejeno v primeru smrti solastnika glede takega primera, ali se pri dedovanju prizna vlaganje v nepremičnino in se temu primerno ob ustreznih dokazilih poveča delež lastništva tistemu, ki je vlagal?

Ne. Investicije nikoli ne spremenijo solastniških deležev, ne glede na to, koliko se v nepremičnino vlaga. Lahko je vložek vreden nekajkrat več kot je vredna nepremičnina, pa to ničesar ne spremeni.

Spirit je napisal/a:
Nehvaležna tematika, ampak ne vem kaj naj sploh naredim, da bo prav. Če pustim vse skupaj in se odselim drugam, bo moja polovica nepremičnine propadla in izgubila na vrednosti (ker prodati je ne bom mogel), če pa ostanem tukaj pa je treba nekako skrbeti za nepremičnino in potem se mi zdi trapasto vlagati v nekaj kar si bo ob morebitnem dedovanju prilastil nek drug dedič.

Hvala za odgovor Shocked
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu