Avtor Sporočilo
<  Družinsko pravo  ~  Plačevanje dela oskrbnine v domu starejših občanov
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
uroš1140
PrispevekObjavljeno: Sre 03 Apr, 2019 13:48  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Jan 2017 9:29

Pozdravljeni,

mene zanima kako je plačevanje oskrbe v domu starejših občanov? Ko je moj oče umrl je večino podedoval moj brat (2 hiše, hlev in veliko kmetijskih zemljišč). Jaz sem pa podedoval le eno njivo. Celotno gledano je brat podedoval 8/10 vsega, po vrednosti pa še več.

Glede na to da bo potrebno mojo mamo dati v dom starejših občanov in glede na to da ona nima sredstev za preživljanje, le preužitek za stanovanje v katerem je živela v skupnem gospodinjstvom z mojim bratom, ali sem na navedeno primoran plačevati polovico stroškov doplačila jaz?

Lep pozdrav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 03 Apr, 2019 14:45  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Obstaja preživljalska dolžnost med starši in otroki. Če se starši niso sposobni preživljati in nimajo premoženja, iz katerega bi se lahko preživljali, jih morajo preživljati otroki. Do nedavnega je dom za take primere krila občina ali država, vendar po novem hočejo, da primarno plačujejo otroci, če pa tudi ti nimajo prihodkov in niso sposobni preživljati strašev, šele plača občina.

Lahko se torej dogovorite, da boste plačevali. Ali pa ne plačujete in počakate, ali bo od kod prišla kakšna tožba, ker ne izpolnjujete dolžnosti preživljanja.

Kaj se je zgodilo v dedovanju po očetu lahko kar pozabite, saj v ničemer ne vpliva na vaše sedanje obveznosti. Od brata ne morete zaradi tega ničesar zahtevati, prav tako ne more zahtevati od njega mama. Stvari bi bilo treba primerno urediti preden je oče umrl, potem tega problema ne bi bilo.
Nazaj na vrh
bazilika
PrispevekObjavljeno: Tor 09 Apr, 2019 14:23  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Nov 2013 18:07

Bi se kar tu pridružila. Ali se v primeru, da otroci niso zaposleni, so pa poročeni, odgovornost za preživljanje njihovih staršev (stroški domske oskrbe) prenese na zakonce otrok?
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 09 Apr, 2019 14:27  Odgovori s citatom

Ne. Nihče ni dolžan preživljati staršev svojega zakonca.

Če ima oseba otroke, potem mora najprej zagotoviti njihovo preživljanje. Šele, če je kaj presežka, se ji lahko naloži preživljanje staršev.

Je pa v vašem primeru smiselno razdeliti obstoječe premoženje in skleniti ustrezno pogodbo o usodi kasneje pridobljenega premoženja. Sicer se lahko zgodi, da premoženje, ki ga dejansko ustvari en zakonec, šteje za skupno premoženje, ki je last obeh zakoncev, torej tudi tistega, ki je dolžan preživljati svoje starše. In potem se zgodi, da po takem "obvozu" zaposleni zakonec preživlja še en kup ljudi, ki niso njegova odgovornost.
Nazaj na vrh
bazilika
PrispevekObjavljeno: Sre 10 Apr, 2019 9:46  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Nov 2013 18:07

Huh, točno to me po malem skrbi. Če vas prav razumem, do tega lahko pride, tudi če zakonca ostaneta skupaj (se opravičujem, če je očitno), ne le v primeru razveze, ločitve?
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 10 Apr, 2019 10:33  Odgovori s citatom

Do te situacije lahko pride kadarkoli imata zakonca skupno premoženje - to pa lahko imata tako v času zakonske zveze kot tudi po razvezi, dokler ni ustrezno razdeljeno.

Ureditev "režima" skupnega premoženja je strogo formalna pogodba. Če nekaj napišete sami doma, potem nima učinka, zato pojdite k odvetniku, da vam zadevo pravilno napiše.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Družinsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu