Zanima me kako se zavarovati v mojem primeru.
S partnerjem nisva poročena živiva pri njegovih starših in imava namen postaviti majhno hiško poleg te, že obstoječe. Ker imam nekaj denarja privarčevanega ne vem kako se dogovoriti ob gotovinskih plačilih storitev, ki jih bom krila jaz. Naj s partnerjem podpiševa kakšno pogodbo ali kaj, ...... stanovanjski kredit bova nosila oba tako, da bo vse razvidno v primeru, če pride do kakšnih neljubih dogodkov. Pri gotovini tega ni.
Tudi če oba odplačujeta kredit, še nimate nobenega jamstva v primeru "neljubih dogodkov". Če npr. oba zakonca odplačujeta enak znesek kredita mesečno, pa ima en zakonec večjo plačo kot drugi, tistemu zakoncu z večjo plačo pripade večji delež na skupnem premoženju (vsem, ne le hiši).
Pogodbe med zakoncema so veljavne samo, če so sklenjene v obliki notarskega zapisa - če ta pogoj ni izpolnjen, potem je enako, kot če ne bi napisali in podpisali ničesar.
Rešitev je pogodba o delitvi skupnega premoženja, kjer se opredeli, komu kaj pripada; omejitev je v tem, da se na tak način lahko reši samo vprašanje premoženja, ki obstaja v trenutku delitve, ne pa nekaj, kar se bo šele gradilo ali odplačevalo. Druga opcija je t.i. "predporočna pogodba"; lahko jo skleneta tudi zunajzakonska partnerja; pomanjkljivost je ta, da trenutno zakon, ki to ureja, še ni v veljavi.
Mimogrede, če hišo postavite na parcelo partnerjevih staršev, je hiša v celoti last partnerjevih staršev, ne glede na to, koliko denarja vložite vanjo. Če starši podarijo parcelo, kjer se potem gradi, vašemu partnerju, je hiša v celoti last partnerja, ne glede na to, koliko denarja vložite vanjo.
Veseli me, da obstajajo tudi ljudje, ki najprej vprašajo za nasvet, preden nekaj naredijo, ne pa da si najprej naredijo problem, in šele potem iščeo pomoč. Vaša situacija ni enostavna in predstavlja velikansko tveganje (tudi glede razmerja do partnerjevih staršev oziroma v primeru njune smrti, v razmerju do dedičev (torej bratov in sester vašega partnerja). Preden vložite en sam evro, je treba urediti vsa lastniška razmerja. Močno vam priporočam, da greste do odvetnika, ki vam bo znal najbolje svetovati glede na dejansko stanje.
Dogovorjeni naj bi bili, da ko bo hiša narejena, da se takoj lastnišvo prenese na oba kljub temu, da nisva poročena. Ker pa na besedo ne verjamem nikomur hočem, da se to nekako uredi/podpiše. Zato bi rada to uredila predno se v kaj spustim.
Hvala za odgovor.
Tule zadaj je nekaj zakonskih določb, ki jih ni mogoče spremeniti s pogodbo, niti če se vse stranke strinjajo. Npr. če starši enega partnerja podarijo parcelo obema partnerjema, lahko v primeru razveze zahtevata darilo nazaj. Enako velja, če en partner podari drugemu nekaj, lahko zahteva vračilo darila. Tako da bi bila tu rešitev, da od staršev odkupite parcelo po nekakšni tržni ceni, potem pa si z zakoncem razdelita to parcelo, tako da ne spada več v skupno premoženje, ampak da vsak prejme solastniški delež 1/2 v svoje posebno premoženje. Preden se začne z investicijo pa se dogovori "predporočna pogodba", in se uredi vnaprej, da vsakemu pripade pol hiše - vendar kot rečeno trenutno to še ni mogoče (postalo bo mogoče z uveljavitvijo novega družinskega zakonika) - ta pogodba je formalna in ne bo imela nobenega učinka, če jo napišete sami doma. Še enkrat, pojdite do odvetnika, da skupaj najdete ustrezno rešitev.
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu