Avtor Sporočilo
<  Družinsko pravo  ~  Preživnina med fiktivnim študijem
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
bu0001
PrispevekObjavljeno: Tor 19 Feb, 2019 1:49  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Sep 2011 15:37

Pozdravljeni!

Moj polnoletni sin se je lansko šolsko leto 2017/18 (potem ko je na maturi padel na enem izpitu in se ni mogel vpisati na faks… ) fiktivno vpisal v 1. letnik neke druge srednje šole. Študijskih obveznosti nikakor ni izpolnjeval, pač pa je nekaj malega delal preko študentskega servisa. Klasični fiktivni vpis pač, zaradi zagotavljanja statusa…Edino, kar je v lanskem letu naredil za svojo izobrazbo je manjkajoči maturitetni izpit…

Jaz sem mu takoj povedal, da mu ne bom nakazoval preživnine in on je to sprejel. V letošnjem šolskem letu se je vpisal na faks, kjer verjamem, da študira in jaz mu redno nakazujem preživnino.

Novembra 2018 je pod pritiskom matere dal izvršbo. Tedaj sta trdila, da je to zgolj z namenom pridobitve višje državne štipendije. Z izvršbo sta CSD prepričala, da z naslova preživnine nima dohodkov in državna štipendija se jim je povišala… Zagotovila sta mi tudi, da bo takoj po prejemu nove odločbe o državni štipendiji izvršbo umaknil.

Zdaj jima je zadišal še moj denar in izvršbe nista umaknila. V odgovoru na moj ugovor utemeljujeta, kako naj on ne bi mogel izpolnjevati študijskih obveznosti zaradi nevzdržnih družinskih razmer. Mati je bila več časa na bolniški in je kasneje izgubila službo in sin naj bi moral prevzeti večino njenih obveznosti pri prenavljanju hiše. Za kar ni bilo neke hude potrebe, saj je bila hiša popolnoma primerna za bivanje. Dobili so pač nek denar in so si to lahko privoščili…skratka nek luksuz…

V ugovoru na izvršbo sem mu tudi očital, da je ponavljal 2. letnik srednje šole in naj zato ne bi bil upravičen do preživnine. V resnici je tedaj zaril v 2.letniku in se prepisal na poklicno v 2.letnik in potem naredil srednjo 3+2… Tako je dejansko svoje šolanje raztegnil za 2 leti. Zdaj oni trdijo, da ni ponavljal 2.letnika, pač pa da se je prepisal na drugi primernejši program…

Kaj mi svetujete, kam naj usmerim dokazovanje neupravičenosti do preživnine, katere dokumente naj pridobim?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 19 Feb, 2019 11:55  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Svetujem vam, da prepustite reševanje zadeve odvetniku. Če boste v postopku zlivali svoj srd nad goljufivega otroka in njegovo mater, ki jima samo "diši" vaš denar, je to recept za neuspeh. Dejstvo je pač to, da ko ste naredili otroka, ste se zavezali, da ga boste preživljali do konca njegovega izobraževanja, ne glede na to, ali od tega otroka kaj "imate" ali ne, ali vas "mara" ali ne. Kakršno koli drugačno stališče bo sodniku dvignilo pritisk.

Kar se izobraževanja tiče - otrok je upravičen do preživnine za ves čas tistega izobraževanja, ki ga vodi k določeni poklicni izobrazbi. Upravičen je tudi za čas, ko ponavlja določen letnik. Če obstajajo utemeljeni razlogi, da med šolanjem spremeni smer (npr. da ni bil sposoben izdelati programa, ki si ga je prvotno izbral, ali da je ugotovil, da ima boljše perspektive v drugem programu) potem mu gre preživnina tudi za čas, ko je v novem programu. Preživnina mu npr. ne bi šla, če bi končal 3. letnik faksa, pa se potem prepisal v 1. letnik neke povsem druge smeri.
Nazaj na vrh
bu0001
PrispevekObjavljeno: Tor 19 Feb, 2019 14:22  Odgovori s citatom

Hvala za odgovor!

Popolnoma jasno mi je, da moram svoje otroke preživljati. To tudi redno počnem...v 9-ih letih sem svojim 3 sinovom nakazal blizu 80.000€...
Ne mislim pa podpirati lenobe in preračunljivosti...

"Preživnina mu npr. ne bi šla, če bi končal 3. letnik faksa, pa se potem prepisal v 1. letnik neke povsem druge smeri."
Saj to je to: Po 6-ih letih študija na srednji strojni šoli pade zadnji izpit na maturi in se vpiše v 1.letnik poklicnega tečaja - predšolska vzgoja...
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 19 Feb, 2019 14:27  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Žal se mi znesek cca 240 EUR na otroka na mesec ne zdi neka pretirana cifra.

V času tega tečaja je opravil maturo in se vpisal na fakulteto. Torej je dejansko tudi ta prepis koristil v smeri njegovega izobraževanja. V vašo škodo bo šlo tudi to, da takrat, ko se je prepisal, niste vložili tožbe za znižanje oziroma ukinitev preživnine. To, da so vas "zavedli" ne bo imelo kakšne večje teže - kot odrasel človek nimate "pravice", da bi se lahko pustili zavesti na tak način, še zlasti zato, ker zakon šteje in nasprotno ni mogoče dokazovati, da poznate vse zakonske določbe in da ste zato vedeli tudi za možnost take tožbe.

Pojdite k odvetniku.
Nazaj na vrh
bu0001
PrispevekObjavljeno: Tor 19 Feb, 2019 16:07  Odgovori s citatom

M_L_P je napisal/a:
Žal se mi znesek cca 240 EUR na otroka na mesec ne zdi neka pretirana cifra.

A sem kje temu oporekal?

V času tega tečaja je opravil maturo in se vpisal na fakulteto. Torej je dejansko tudi ta prepis koristil v smeri njegovega izobraževanja.

Ne razumem. Prag te šole je prestopil točno 1x - ko se je vpisal in to naj bi koristilo njegovi izobrazbi? Na tak način vzgajamo doktorje hvatanja krivin...

V vašo škodo bo šlo tudi to, da takrat, ko se je prepisal, niste vložili tožbe za znižanje oziroma ukinitev preživnine. To, da so vas "zavedli" ne bo imelo kakšne večje teže - kot odrasel človek nimate "pravice", da bi se lahko pustili zavesti na tak način, še zlasti zato, ker zakon šteje in nasprotno ni mogoče dokazovati, da poznate vse zakonske določbe in da ste zato vedeli tudi za možnost take tožbe.

Očitno gremo v smer, ko boš zjutraj, ko se zbudiš najprej moral poklicat odvetnika, če lahko odpreš oči, ker sicer se ti slabo piše...

Pojdite k odvetniku.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Družinsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu