Vaše vprašanje ni ravno tema za kazensko pravo ...
Zakon o osebnem imenu (mimogrede: osebno ime = ime+priimerk, pravila veljajo za spremembo enega, drugega ali obeh) pravi:
20. člen
(sprememba osebnega imena mladoletni osebi na prošnjo)
(1) Mladoletni osebi se lahko spremeni osebno ime na prošnjo zakonitih zastopnikov. Če zahteva spremembo osebnega imena skrbnik oziroma skrbnica (v nadaljnjem besedilu: skrbnik), mora s tem soglašati tudi pristojni center za socialno delo, ki mora pri tem upoštevati največje koristi otroka.
(2) Kadar starši živijo ločeno, lahko zahteva spremembo osebnega imena otroku tisti od staršev, pri katerem otrok živi oziroma kateremu je zaupan v varstvo in vzgojo, če s tem soglaša drugi od staršev.
(3) Če drugi od staršev ne soglaša s spremembo osebnega imena mladoletnemu otroku, jima sporazumno odločitev pomaga doseči center za socialno delo.
(4) Če se starša tudi ob pomoči centra za socialno delo ne sporazumeta o otrokovem novem osebnem imenu, o utemeljenosti zahtevka odloči sodišče v nepravdnem postopku na predlog enega ali obeh staršev. Predlogu mora biti priloženo dokazilo pristojnega centra za socialno delo, da sta se starša ob njegovem sodelovanju poskušala sporazumeti o otrokovem novem osebnem imenu. Preden sodišče odloči, mora pridobiti mnenje pristojnega centra za socialno delo o koristi otroka. Odločba sodišča o utemeljenosti zahtevka mora biti priložena zahtevi za spremembo osebnega imena mladoletni osebi.
(5) Soglasje drugega od staršev ni potrebno, če njegovega prebivališča ni mogoče ugotoviti ali če mu je odvzeta poslovna sposobnost ali roditeljska pravica.
12. člen
(sprememba osebnega imena mladoletni osebi)
Če se spreminja osebno ime mladoletni osebi, je potrebno tudi njeno soglasje, če je otrok že dopolnil devet let in je glede na svoj osebnostni razvoj sposoben izraziti svojo voljo.
Torej:
- Če ni soglasja obeh staršev, je treba vložiti predlog na sodišče (nepravdni postopek). V vsakem primeru (torej tudi če se starša strinjata), mora soglašati tudi CSD.
- Podpis je potreben, ker zakon zahteva, da tudi otrok soglaša s spremembo imena (kolikor je starejši od 9 let).
- Obravnavo mora sodišče izvesti. Ali bo sodnik zaslišal otroka, je stvar njegove odločitve (petletnika verjetno ne bo zaslišal, bi si pa težko predstavljala, da najstnika ne bi, sploh ker se mora prepričati, da s spremembo soglaša). Zagotovo se bo z otrokom pogovoril CSD in o tem sodišču poročal.
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu