Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  Izročilna pogobda ali pogodba o preužitku
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
EMS
PrispevekObjavljeno: Pon 26 Avg, 2013 18:55  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Avg 2013 18:53

Pozdravljeni,

Starša želita preko pogodbe prepisati hišo name ( seveda imajo oni v njej pravico bivanja do smrti). Imam še sestro, s katero sem dogovorjena, da ji izplačam nek delež, tako da se tudi ona strinja, da ne bo zahtevala nobenega nujnega deleža po prepisu. Z možem sva že kar nekaj denarja vložila v hišo in ga še nameravava, pričakuje se tudi, da bova večino stroškov krila midva...etc . Zato me zanima sledeče:

Katero pogodbo za prepis hiše predlagate?

- Ali starši lahko napišejo pogodbo name in na mojega moža? Kakšen je v tem primeru davek?

- V kolikor je pogodba pisana le name – lahko potem jaz prepišem z darilno pogodbo polovico hiše na moža?

- Kako je z dedovanjem hiše v primeru moje smrti ( v kolikor je hiša s pogodbo piasana le name?) So moj mož in otroci edini dediči hiše, ki sem jo dobila z pogodbo? Ali pogodba v tem primeru neha veljati - in gre hiša spet nazaj na starše?

Za odgovor se vam vnaprej zahvaljujem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kikavila
PrispevekObjavljeno: Sre 30 Okt, 2013 0:25  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jan 2006 20:30
Kraj: Mežica

Lahko napišete tudi darilno pogodbo v kateri tudi navedete, da imata starša pravico dosmrtnega bivanja v hiši. Ker gre za prvi dedni red ne boste plačali davka na DURS-u. Vse vaše nepremično premoženje je po vaši smrti predmet dedovanja. Pogodba ne more veljati samo za čas življenja. Darilno pogodbo vpišete v zemljiško knjigo - prenos lastništva in osebno stvarno služnost za starše.
Lahko napišete tudi izročilno pogodbo (notarski zapis) in v njej določite pravico dosmrtnega bivanja in znesek ter rok za izplačilo zneska, ki ga boste plačali sestri.

Lepo pozdravljeni!

Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu