Avtor Sporočilo
<  Družinsko pravo  ~  preživnina - zastaralni roki
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
ladybug
PrispevekObjavljeno: Sob 18 Feb, 2006 1:48  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Feb 2006 1:22

Pozdravljeni,

stara sem 24 let in prijavljena na ZRSZ ter brez dohodkov, razen socialne pomoči s Strani centra za socialno delo. Končujem namreč diplomo in se nameravam po njej zaposliti.

Moje vprašanje pa se nanaša na izterjavo preživnine. Oče mi 11 let ni plačeval preživnine, ker je bil ves ta čas brezposeln, tudi izterjava ni bila možna. Sedaj se je invalidsko upokojil. Izvržbo sem delala do leta 2003, kasneje - zaradi uvedbe drugačnih postopkov - ne več (problem se je pojavil, ker naj bi urejala zadeve v drugi občini in je bila v bistvu birokracija sama sebi kontradiktorna).

V vsem tem času, sva z mamo za urejanje vseh teh stvari izgubile veliko časa in lastne energije, da stroškov sploh ne omenjam...

Zanimajo me zastaralni roki pravice do izterjave preživnine, za katero je bila izvedena izvržba in preživnine, za katero še nisem izvedla izvržbe in bi jo rada. Do dopolnjenega katerega leta staristi imam pravico do same izterjave nasploh?

Kako naj dosežem, da bi me na sodišču le poslušali in mi odobrili brezplačno socialno pomoč? Sem brez dohodkov in živim sama z mamo, ki je invalid 1. kategorije z najnižjo invalidsko pokojnino. Nisva lastnici nobenega premoženja, tudi zemljišča ne. Je brezplačno pravno pomoč v mojem primeru sploh mogoče pridobiti?

Že vnaprej se Vam za odgovor iskreno zahvaljujem!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eureka
PrispevekObjavljeno: Sob 18 Feb, 2006 10:36  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Feb 2006 10:39

Mogoče bi bil prav, da se v vašem primeru obrnete še na jamstveni preživninski sklad. Nekaj od tega se najde na spletni strani :

http://www.jps-rs.si/predstavitev-sklada.php?id=15

Socialno pomoč pa ne določa sodišče, temveč CSD - tudi to obrazložitev in obrazce najdete na spletni strani Ministrstva za delo družino in socialne zadeve, npr.:

http://www.sigov.si/mddsz/?PID=95&CID=103&L=sl&PHPSESSID=4259625188d3dbf9add17ea425ccf486
Nazaj na vrh
ladybug
PrispevekObjavljeno: Sob 18 Feb, 2006 11:42  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Feb 2006 1:22

Hvala za odgovor. Vendar sem imela v mislih brezplačno pravno pomoč, kjer ti dodelijo odvetnika, ki te brezplačno zastopa in ureja zadeve v procesu izterjave.

Socialno pomoč s CSD imam urejeno.

Jamstveni in preživninski sklad - mislim, da sem starostno mejo že presegla. Tako, da ne pride v poštev.

Kaj pa zastaralni roki?

lp
Nazaj na vrh
jadran
PrispevekObjavljeno: Pon 20 Feb, 2006 9:52  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Mar 2005 17:57

Sama pravica do preživnine ne zastara, zastarajo pa posamezna mesečna plačila preživnine in sicer v treh letih.

Za brezplačno pravno pomoč se obrnite na okrožno sodišče v svojem kraju, kjer boste dobili poseben obrazec za vlogo in vam bodo tudi razložili kako in kaj.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Družinsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu