Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  dedovanje - kdo, kdaj
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
julija12
PrispevekObjavljeno: Tor 15 Sep, 2020 15:00  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Maj 2014 10:17

Spoštovani!
Prosim za pojasnilo, ker iz zakona se ne znajdem najbolje.
Lani sem se poročila in moj mož nima svojih otrok. Jaz imam iz prejšnjega zakona sina. Mož ima še živo mamo, nima bratov ali sestra, oče je pokojni (njegova starša sta bila razvezana). Mama je ponovno poročena z moškim, ki je imel od prej tri otroke, katere je njegova mama vzgojila (skrbela je zanje, niso pa posvojeni).
Jaz imam nepremičnino od prej, mož tudi (uradno je bila do pred kratkim pisana kot lastnica na njegovo nepremičnino mama, čeprav jo je on zgradil, letos sta uredila prepis nanj). Imel je tudi drugo nepremičnino, ki jo je podedoval po očetu in jo je lani prodal.
Prosim za potrditev, ali razumem zakon pravilno:
1. Če umre moj mož pred njegovo mamo, sva dedinji njegova mama in jaz kot žena, v deležu 1/2:1/2?
2. Če mož umre, ko njegova mama ni več živa, kaj pa v tem primeru??? Kako se deli njegovo premoženje?
3. Če umrem jaz pred možem, se moje premoženje deli na moža in mojega sina 1/2:1/2. Kako naj zaščitim svojega sina, da bi dedoval samo on po meni (mož se s tem strinja). Ne veva pa kako to pravno urediti.

Hvala že v naprej za odgovore
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 15 Sep, 2020 16:43  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

julija12 je napisal/a:
Spoštovani!
Prosim za pojasnilo, ker iz zakona se ne znajdem najbolje.
Lani sem se poročila in moj mož nima svojih otrok. Jaz imam iz prejšnjega zakona sina. Mož ima še živo mamo, nima bratov ali sestra, oče je pokojni (njegova starša sta bila razvezana). Mama je ponovno poročena z moškim, ki je imel od prej tri otroke, katere je njegova mama vzgojila (skrbela je zanje, niso pa posvojeni).
Jaz imam nepremičnino od prej, mož tudi (uradno je bila do pred kratkim pisana kot lastnica na njegovo nepremičnino mama, čeprav jo je on zgradil, letos sta uredila prepis nanj). Imel je tudi drugo nepremičnino, ki jo je podedoval po očetu in jo je lani prodal.
Prosim za potrditev, ali razumem zakon pravilno:
1. Če umre moj mož pred njegovo mamo, sva dedinji njegova mama in jaz kot žena, v deležu 1/2:1/2?

Da. Vendar čista zapuščina. Obstajajo možnosti uveljavljanja izločitvenih pravic (zakonec, osebe, ki živijo v istem gospodinjstvu) - poglejte si moje stare poste na to temo.

julija12 je napisal/a:
2. Če mož umre, ko njegova mama ni več živa, kaj pa v tem primeru??? Kako se deli njegovo premoženje?

Odvisno ali obstaja oporoka ali ne. Če je oporoka, vam pripada nujni delež 1/4 čiste zapuščine, ostalo se deduje po oporoki.

Če oporoke ni, je vaša 1/2 zapuščine, 1/2 pa gre moževim tetam in stricem (če sem natančna - zakon govori o potomcih pokojnikovih dedov in babic; ni važno če sta bila moževa starša razvezana), če so ti umrli pa bratrancem ali sestričnam oziroma otrokom bratrancev in sestričen.

julija12 je napisal/a:

3. Če umrem jaz pred možem, se moje premoženje deli na moža in mojega sina 1/2:1/2. Kako naj zaščitim svojega sina, da bi dedoval samo on po meni (mož se s tem strinja). Ne veva pa kako to pravno urediti.

Hvala že v naprej za odgovore

Možen je dedni dogovor. Rešiti boste morali tudi vprašanje skupnega premoženja. Pojdite k odvetniku.
Nazaj na vrh
julija12
PrispevekObjavljeno: Tor 15 Sep, 2020 16:53  Odgovori s citatom

Najlepša hvala za tako hiter odgovor.

Imam pa še eno vprašanje:
Če v oporoki (točka 2) mož vse zapusti meni. A potem njegovi bratranci in sestrične (po očetovi in mamini strani) lahko zahtevajo nujni delež?
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 15 Sep, 2020 17:40  Odgovori s citatom

Nujni delež jim ne pripada.

So pa upravičeni izpodbijati oporoko.
Nazaj na vrh
julija12
PrispevekObjavljeno: Tor 15 Sep, 2020 17:48  Odgovori s citatom

A obstaja potem sploh način, da tej bratranci (s katerimi sploh nima kontaktov, kaj šele da bi kaj prispevali h gradnji) ne bi bili upravičeni? Z možem sedaj sama zakljucujeva gradnjo, samo midva vlagava in delava. Res ni fer da bi en dan potem oni bili česarkoli deležni.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 15 Sep, 2020 18:19  Odgovori s citatom

Če ne uspejo izpodbiti oporoke, ne dobijo nič.

Glejte, nekaj "obvozov" je. Ampak so odvisni od dejanskih vprašanj. Odvetnik vam bo znal najbolje svetovati, ko bo preveril situacijo.
Nazaj na vrh
julija12
PrispevekObjavljeno: Sre 16 Sep, 2020 9:53  Odgovori s citatom

Najlepša hvala.

Menim, da bi bila potrebna sprememba zakonodaje na področju dedovanja, pa ne samo v tem delu. Mogoče na stvari pogledati bolj življenjsko.
ampak to je samo moje mnenje kot laika.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 16 Sep, 2020 19:05  Odgovori s citatom

Zakonodaja je čisto ustrezna. Omogoča namreč, da en človek ne vsiljuje svoje volje drugim še celo po svoji smrti. Prednost daje živim. Preprečuje pa, da bi se družinske simpatije in antipatije reševale na premoženjskem področju.

Kar pa se tiče prispevanja, vlaganja in podobno je mogoče to rešiti, ampak predčasno. Preden se začne vlagati v nepremičnine, se nepremičnino kupi. Ta potem ne spada v zapuščino ampak spada samo kupnina, če je ob zapustnikovi smrti kaj ostane.

Ne morete pa pričakovati, da bo zakonodaja podpirala nekoga, ki ne stori ničesar za vnaprejšnje zavarovanje svojih pravic, potem pa pričakuje, da bo za to namesto njega poskrbela država.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu