Ali ima zaposleni pravico do znanstvene objave svojega dosežka, glede na to da so vse avtorske in materialne pravice last delodajalca? Če seveda gre za delo, ki ga ni možno patentirati.
Enako je najbrž za s.p.,ki je podpisal ekskluziven prenos pravic na naaročnika.
Ločiti je treba med patentom in avtorsko pravico. Avtorska pravica obstaja samo na umetniških delih in na računalniških programih. "Avtorske pravice" na patentu ni. Imetnik patenta je tisti, ki je naveden v prijavi patentnemu uradu. Ta izključno odloča o vseh aspektih patenta, tudi o njegovi objavi.
Delavec in delodajalec v pogodbi o zaposlitvi uredita vsa vprašanja glede "avtorstva" na patentu. Če v pogodbi ni določeno nič, velja zakon in šteje, da je patent (oziroma znanstvena podlaga zanj) last delodajalca. V primeru, da je delodajalec npr. univerza, je treba preveriti interne akte, kako ti urejajo to vprašanje. Na pamet vam ne znam odgovoriti.
Znanstveno odkritje samo po sebi ne predstavlja niti patenta (oziroma natančneje - odkritja ni mogoče patentirati), niti avtorskega dela. Zato je glede tega, ali lahko tako odkritje objavite, treba pogledati pogodbo med naročnikom/delodajalcem in izvajalcem/delavcem.
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu