Avtor Sporočilo
<  Kazensko pravo  ~  lažna "obtožba zagovornika (odvetnika)
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
miha24
PrispevekObjavljeno: Sre 03 Apr, 2019 17:32  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Okt 2011 8:53

dober dan

dobil sem pismo odvetnika kjer piše da sem se zadevo xy izmislil in da sem jo v javnosit povedal in s tem njegovo stranko blatil in oškodoval.

zadeva je jasna, več kod 20 ljudi lahko potrdi da se je to res dogajalo in niti približno se nisem izmisliu.
ker gre za zadevo ki je bolj občutliva in me res prizadane, predvsem zato ker se je dogajalo dolgo let,( imam tudi zdravstvene posledice) me še bolj boli to da mi je odvetnik napisal da sem govoril zadevo ki se nikoli ni zgodila in sem si jo izmisliu.

zanima me ali lahko od odvetnika zahtevam opravičilo?
ali je odvetnikova stranka kazensko odgovorna ker je odvetniku povedala neresnico?

hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pet 05 Apr, 2019 16:28  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Tudi če raznašate podatke o nekom drugem, ki so resnični, lahko gre še vedno za kaznivo dejanje. Npr.

(1) Kdor trdi ali raznaša kaj iz osebnega ali družinskega življenja kakšne osebe, kar lahko škoduje njenemu dobremu imenu, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do treh mesecev.

(1) Kdor z namenom zaničevanja komu očita, da je storil kaznivo dejanje ali da je bil obsojen zaradi kaznivega dejanja ali to z istim namenom komu pove, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do treh mesecev.

Na drugi strani velja, da ni kaznivo, če se nekdo žaljivo izrazi:

(3) Ne kaznuje se, kdor se o kom žaljivo izrazi v znanstvenem, književnem ali umetniškem delu, v resni kritiki, pri izpolnjevanju uradne dolžnosti, časnikarskega poklica, politične ali druge družbene dejavnosti, obrambi kakšne pravice ali varstvu upravičenih koristi, če se iz načina izražanja ali iz drugih okoliščin vidi, da tega ni storil z namenom zaničevanja.

Torej poenostavljeno: za šankom se ne sme grdo govoriti o drugih ljudeh, tudi če je to kar so naredili res, pri uveljavljanju v svojih pravic v sodnih postopkih ali v povezavi z njimi pa se lahko reče tudi kakšna več.

Sicer pa odvetnik ni dolžan pri svoji stranki ugotavljati, ali mu je povedala resnico ali ne, ampak se mora zanesti na to, kar mu je stranka povedala. Če se mu je zlagala, odvetnik ne odgovarja.
Nazaj na vrh
miha24
PrispevekObjavljeno: Ned 07 Apr, 2019 9:02  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Okt 2011 8:53

hvala za odgovor.

V pogovor kjer sem omenil kar naj bi si izmisliu je tekla beseda o mojih zdravstvenih težavah, ki so tudi po mnenju zdravnika lahko posledica dejanj ki mi jih je povzročila tista oseba. nikakor pa ni to izišljeno in ni bilo povedano z namenom zaničevanja, tudi imensko ni bila ta oseba omenjena.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Kazensko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu