Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  nedovoljena sečnja dreves
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
marija12
PrispevekObjavljeno: Pon 01 Apr, 2019 11:22  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Okt 2011 12:31

Imam soseda, ki je brez moje vednosti ali soglasja s sečnjo posegal na mojo parcelo. Sekal je veje mojega drevesa, ki so šle na njegovo stran. Po zakonu bi moral najprej opozoriti, da jih posečem, in če jih ne bi, bi me moral pred njegovim posekom obvestiti. Med posekom teh vej, je posegel v mojo parcelo tako, da so veje odrezane pol metra v mojo stran. Posekal je tudi celo mojo lesko, ki je bila na mojem. Sedaj stoji samo štor. To je uničenje lastnine.
Zgrožena sem, kaj si je drznil storiti. Kako se ukrepa v takem primeru? Ali je za to pristojna policija? Sem upravičena do kakšne odškodnine?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pon 01 Apr, 2019 16:18  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Kot lastnica nepremičnine ste dolžni zagotoviti, da z vaše nepremičnine na sosednjo ne izhajajo nobene emisije (po domače rečeno, nobeni vplivi). Npr. zagotoviti morate, da vaše drevje ne rase na sosednje zemljišče, da tja ne meče sence itd. Ta dolžnost velja ne glede na to, ali vas sosed na to opozarja ali ne. Sami morate vedeti, da se tega ne sme.

Odškodnino lahko sicer zahtevate, vendar boste morali dokazati njeno višino in dokazati boste morali, kje poteka meja (če meja v katastru ni dokončna, torej postavljena s koodrinatami (ne samo narisana v načrtu) bo treba dokazati čigav je pravo del). Če sosed dokaže, da vas je pozval na odstranitev vej, ne bo z vašim zahtevkom nič. Sosed lahko proti vam uveljavlja nasprotni zahtevek, če mu je nastala škoda, ker je vaše drevo segalo na njegovo parcelo.

Policija nima pri tem nič. Vložiti je treba civilno tožbo.
Nazaj na vrh
susa
PrispevekObjavljeno: Pon 01 Apr, 2019 21:14  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Okt 2009 11:56

a ste sploh videli kdo vam je sekal, imate dokaz. Sosed mejaš o tem mogoče nič ne ve. Bo reke, da ste to naredila sama.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Stvarno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu