Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  Dražba nepremičnine...
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
cayrex
PrispevekObjavljeno: Pon 29 Okt, 2018 2:09  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Jan 2007 23:51

Pozdravljeni!

Zanima me kaj storiti v spodaj napisani situaciji!?

Moj oče in mati sta lastnika nepremičnine v kateri živimo 7 članska družina (oče, jaz, punca, moja hčerka, sestra in sestrina dva otroka). Pred nekaj leti sta se moj oče in mati ločila. Mati je zdaj ponovno poročena in naseljena na drugi lokaciji.

Mati je zahteva da se izplača njena polovica nepremičnine, ampak ker nismo bili finančno zmožni da bi materjo izplačali (kreditno nesposobni) se bo nepremičnina znašla na 1 dražbi (določeno s strani sodišča).

Nepremičnina se bo na 1 ali 2 dražbi prodala nekemu XY kupcu in ob tem oče in mati dobita vsak polovico zneska. Torej, oče in mati bosta izplačana,... kaj pa se zgodi z preostalimi člani kot smo jaz, punca, moja 4 mesečna hčerka in sestra, ki je mati smohranilka z dvema otrokoma (sin, 1 razred in hčerka ki je v vrtcu)?
V tem primeru mi ostanemo brez vsega? Brez hiše in po tem sledeč tudi se nam odvzame stalni naslov na katerem trenutno živimo. Torej, se bodo ustvarili novi socialni problemi (Kot državljani Slovenije imamo pravico do stalnega bivališča)?
Prav tako tudi očetu ni v interesu da se bi nepremičnina prodala, ampak žal nima druge izbire.

Torej to mi ni najbolj jaso,... mati je v tem primeru zaščitena kot kočevski medved,.... ostali 7 članov pa gremo kar na cesto (kar je brez zdrave logike)?

P.S.: Kar nekaj let smo plačevali račune za elektriko, vodo, itd, obnavljali/popravljali hišo in okolico!

Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pon 29 Okt, 2018 15:22  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Premoženje, ki nastane v zakonski zvezi je skupna last zakoncev. Zakonca lahko kadarkoli (tudi ko sta še poročena) zahtevata delitev tega skupnega premoženja. Vsakemu zakoncu pripada polovica tega premoženja (lahko več ali manj, ampak v vašem primeru sklepam da so roki za uveljavljanje tega že pretekli). Ta delitev se lahko izvede tako, da en zakonec dugega izplača, če pa noče ali ne more (zakon je tu v obeh primerih identičen), potem se nepremičnina proda na dražbi in vsak zakonec prejme polovico iztržene vrednosti. Naj pripomnim, da se na dražbi doseže običanjo cena nižja od tržne - tako da bo tudi vaša mati oškodovana, saj bo dobila manj kot realno vrednost njenega deleža.

Samo zato, ker je nek vaš sorodnik lastnik nepremičnine, vi nimate do nje popolnoma nobene pravice. V njej ste živeli očitno na podlagi dovoljenja sedanjih lastnikov (matere in očeta), ki bi ga lahko že onadva kadarkli preklicala, saj ni bilo nobene ustrezne pogodbe. Novi lastnik k temu ne bo zavezan.

Starša odraslih otrok nista dolžna preživljati, niti jim zagotoviti stanovanja. Še manj to velja za vnuke.

Pogosta napaka je, da se otroci že vnaprej štejejo kot dediče premoženja staršev. To ni res. Dokler sta starša živa, je premoženje v celoti njuno in lahko z njim počneta kar hočeta. Lahko hišo zapravita ali zažgeta, pa otroci ne bodo imeli popolnoma nobenega zahtevka.

Če ste v hišo vlagali (sem ne spada kritje stroškov in urejanje okolice, ampak npr. nova streha, nova okna, nova fasada ali kaj podobnega), potem bi se morali takrat dogovorit, da v zameno za to dobite solastniški delež. Sedaj lahko kvečjemu tožite za povračilo vrednosti, kolikor se je z vlaganji povečala vrednost hiše (to ni isto kot denar, ki ste ga vložili), pri tem pa morate dokazati, da ste za vlaganja imeli soglasje lastnikov.

Stalni naslov nima nobene povezave z lastništvom nepremičnine, niti z najemom, niti s kakršno koli drugo pravico na nepremičnini. Najprej je treba imeti tako pravico (lastnina, najem, služnost), to pa potem postane podlaga za stalni naslov. V zakonodaji ni nobenega jamstva, da vsaki osebi pripada "stalni naslov".

Delež, ki bo od kupnine pripadel vašemu očetu pač poskusite uporabiti za nakup drugega stanovanja ali pa vsaj za najemnino za nekaj časa.
Nazaj na vrh
cayrex
PrispevekObjavljeno: Tor 30 Okt, 2018 0:22  Odgovori s citatom

Pri meni se ne gre toliko za denar kot pa za princip, ker se počutim kot da sem neka cigareta ki na koncu odvržeš ogorek in se noben več ne spomni na tebe.

Drugač pa zanimiv sistem v katerem smo,...

Hvala vam za odgovor!

LP
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 30 Okt, 2018 7:28  Odgovori s citatom

Če bi z obema staršema sklenili pogodbo o ustanovitvi služnosti stanovanja v vašo korist, potem tega problema sploh ne bi bilo, ker se stanje s prodajo na dražbi ne bi nič spremenilo.

Sistem omogoča vrsto rešitev, ki bi lahko preprečile nastalo situacijo, samo pravočasno jih je treba uporabiti.
Nazaj na vrh
jurek73
PrispevekObjavljeno: Tor 30 Okt, 2018 9:11  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Sep 2009 9:53

cayrex je napisal/a:
Pri meni se ne gre toliko za denar kot pa za princip,

Od principov se slabo živi.

Riblja čorba: "za ideale ginu budale"

Angleži bi rekli "Cut the losses". Čim prej se preselite kam drugam, da bo hiša za več denarja prodana, pa mogoče kaj dobite od očeta (če že ne od mame).

Ali pa uberite nasprotno smer: naredite nepremičnino neprivlačno za morebitne kupce.
Teden ali dva pred ražbo sprožite kak postopek za vpis služnosti, solastniškega deleža, karkoli. Toliko, da se v ZK vidi vpis, da se nekaj dogaja.
Na CSDju pridobite kak status mame samohranilke,... Take je težko izseliti.
Sprožite postopek priposestvovanja, ker "sta starša oibljubila, da boste lahko tam živeli".
Nazaj na vrh
cayrex
PrispevekObjavljeno: Tor 30 Okt, 2018 12:09  Odgovori s citatom

[quote="jurek73"][quote="cayrex"]Pri meni se ne gre toliko za denar kot pa za princip,[/quote]
Od principov se slabo živi.

Riblja čorba: "za ideale ginu budale"

Angleži bi rekli "Cut the losses". Čim prej se preselite kam drugam, da bo hiša za več denarja prodana, pa mogoče kaj dobite od očeta (če že ne od mame).

Ali pa uberite nasprotno smer: naredite nepremičnino neprivlačno za morebitne kupce.
Teden ali dva pred ražbo sprožite kak postopek za vpis služnosti, solastniškega deleža, karkoli. Toliko, da se v ZK vidi vpis, da se nekaj dogaja.
Na CSDju pridobite kak status mame samohranilke,... Take je težko izseliti.
Sprožite postopek priposestvovanja, ker "sta starša oibljubila, da boste lahko tam živeli".[/quote]

jurek73 hvala za uporaben odgovor.

Vem da se od principov ne da živet. Sam imam prihodek s katerim lahko preživim svojo družino, žal pa nimam takšnega prihodka da bi lahko izplačal materjo. Ne stavim na to da bi kaj denarja dobil od očeta (ima nekaj dolgov in še je velika verjetnost da ga bo mati dodatno tožila, da mu pobere čim več), kaj še le od matere.

Sicer sestra je samohranilka in še povrh brezposelna.
Bi lahko izvedel kje in kako sprožiti postopek priposestvovanja?

LP
Nazaj na vrh
jurek73
PrispevekObjavljeno: Tor 30 Okt, 2018 13:48  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Sep 2009 9:53

Kakšen postopek sprožit, ti bo kak odvetnik povedal.
In papirje pripravil in vložil.

Pozor! Sploh ni nujno, da se bo postopek končal tebi v prid, to niti ni glavni namen.
Da bo le v ZK neka oznaka, da je nek postopek v teku. Ki bi lahko lastništvo spremenil.
In bo dosti potencialnih kupcev šlo naprej.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 30 Okt, 2018 16:27  Odgovori s citatom

Tudi zaznamba spora ne bo preprečila prodaje. Lahko se najde kakšen "poklicni špekulant", ki bo nepremičnino kupil pod ceno. In vas potem mimo zakona "prepričal", da se izselite.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu