Avtor Sporočilo
<  Kazensko pravo  ~  Kriva obtožba
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Mateja63
PrispevekObjavljeno: Čet 04 Okt, 2018 16:03  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Avg 2013 15:15

Pozdravljeni. Mojemu prijatelju se je zgodila nenavadna zadeva. Pred časom so ga poklicali s policijske postaje in ga pozvali, da se zglasi tam zaradi kazenske ovadbe. Ko je šel tja so mu povedali, da ga je njemu neznana oseba prijavila, da ga je prepričal, da mu vzame naročnino pri takrat še si-mobilu. Prijatelj je na policiji povedal, da on te osebe sploh ne pozna, da sploh ne ve kdo je to. Kasneje je dobil kljub temu obtožni predlog iz katerega je razvidno, da ga bremenijo goljufije po 211 členu od 1. Pred tednom dni pa je imel glavno obravnavo na kateri je povedal, da ni kriv in da krivde ne bo priznal, saj osebe sploh ne pozna. Iz dokumentacije je razvidno, da je naročnino sklenila ta "neznana" oseba, ki sedaj hoče nekako izterjat ta znesek od mojega prijatelja. Ker je bil v preteklosti že obsojen za dva kazniva dejanja (pred 6 leti) mu je tožilka zagrozila, da naj krivdo prizna, saj ga bodo obtožili ne glede na to ali bo krivdo priznal ali ne že zaradi njegove kartoteke. Res ne vem v kakšni državi živimo. Moje vprašanje je ali ga lahko kar tako obtožijo kot mu je zagrozila tožilka, ki je od njega zahtevala naj krivdo prizna in plača znesek cca 750 €. Rekla je, če bo krivdo priznal in plačal znesek 750 €, da se bo z njim pogodila samo na pogojno? Kako se lahko brani pred tem? Hvala za dogovor.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
forumuser28
PrispevekObjavljeno: Čet 04 Okt, 2018 16:36  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2012 0:49

Hej.

Najprej moraš ločiti med obtožiti in obsoditi.

Obtožijo te lahko za marsikaj, vprašanje je, ali te obsodijo.

Če prijatelj z zadevo ni imel nič, potem mu seveda ni potrebno tudi nič priznati ali plačati. Če pa je še kak drug dokaz, potem seveda obstaja možnost, da bo obsojen. Tožilec je sicer zavezan zakonitosti, a če meni, da je bilo kd storjeno, potem seveda lahko preganja, svari, ponuja dogovore,...
Nazaj na vrh
Mateja63
PrispevekObjavljeno: Čet 04 Okt, 2018 16:42  Odgovori s citatom

Hvala za odgovor. Verjetno sem se res napačno izrazila. Mislila sem obsoditi. Tožilka mu je zagrozila, da ga bodo ne glede na priznanje ali ne vseeno obsodili na podlagi njegove dosedanje kartoteke.
Nazaj na vrh
forumuser28
PrispevekObjavljeno: Čet 04 Okt, 2018 16:50  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2012 0:49

Jah lej, tožilka pač dela svoje delo. Ne znam ti povedati ali to drži ali ne. Podatki v spisu in izvedba dokazov bodo pokazali, ali je res kar piše v obtožnem predlogu. Načeloma nihče ne more biti obsojen zaradi tega, ker ima kartoteko.

Seveda je pa res, da če bo oškodovanec prepričljivo izpovedal in mu bo sodišče verjelo, tvoj prijatelj pa ne bo prepričljiv, potem je obsodba možna.

Za besede tožilke se ne sekiraj preveč: njena naloga je doseči obsodbo. Tudi jaz nasprotni stranki kdaj povem, da bo v pravdi propadla, pa to ni res, ker pač delam svoje delo. In tudi jaz včasih tožilki rečem, da tole bo pa oprostilka, naj raje kar umakne, pa čeprav menim, da ima dovolj za obsodbo. Vsak dela svoje delo pač.
Nazaj na vrh
Mateja63
PrispevekObjavljeno: Pet 05 Okt, 2018 18:07  Odgovori s citatom

Najlepša hvala. Sedaj sem pomirjena... Lep dan
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo