Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  DEDOVANJE PREVZITEK
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
ninika
PrispevekObjavljeno: Tor 18 Sep, 2018 11:51  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Mar 2008 18:28

Stara sem 53 let. Z možem živim v hiši, katere lastnik sva oba.
Letos sem sama kupila starejšo stanovanjsko hišo, s hipotekarnim posojilom, z namenom, da v njo preselim svojo mamo.
Želela bi, da v primeru moje smrti to hišo deduje v celoti moja hči, moja mama pa bi imela pravico bivanja v njen do svoje smrti.
Kako bi s čim manjšimi stroški pridobila dokument, kateri bi zadostoval. Ali moram sestaviti oporoko v kateri je lahko definiran tudi prevžitek ali morata biti dva dokumenta.
Hvala za vsak napotek!
Ida
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 18 Sep, 2018 15:43  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Ker jo odplačujete v času trajanja zakonske zveze, spada novo kupljena hiša v skupno premoženje vas in vašega zakonca. V primeru vaše smrti bo najprej 1/2 pripadla možu (kolikor ne dokaže višjega deleža, ali kolikor drugi dediči ne dokažejo nižjega deleža na skupnem premoženju), ostala 1/2 se bo razdelila po enakih deležih med vaše otroke in vašega zakonca (če nimate oporoke) oziroma če imate oporoko se bo od te preostale 1/2 zapuščine najprej 1/2 (torej 1/4 na celoti) razdelila po enakih nujnih deležih med otroke in zakonca, preostala 1/4 na celoti pa bo šla tistemu, ki ga določite z oporoko.

Če hočete, da del premoženja dobi vaša hči, potem morate z vašim možem skleniti dogovor o ugotovitvi in delitvi skupnega premoženja, nato pa s hčerko in ostalimi vašimi otroci skleniti izročiln pogodbo. V izročilno pogodbo je mogoče vpisati osebno služnost stanovanja v korist mame (izraz preužitek pomeni nekaj drugega).

Oporoka do vaše smrti nima učinka. Oporoka je omejena z gornjimi pravili, ki sem jih opisala. Tudi če jo napišete, ne boste dosegli prav dosti. Ne računajte, da boste tako ureditev premoženjskega stanja uspeli urediti poceni. Oziroma, če boste vi to poceni urejali, bodo vaši dediči potrošili ogromno denarja, da bodo lahko to na sodišču uveljavili.

Delitev skupnega premoženja in izročilna pogodba so med bolj zapletenimi pogodbami, zato pojdite k odvetniku.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu