Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  razdelitev nepremičnine in premičnine
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
mirko
PrispevekObjavljeno: Čet 02 Feb, 2006 10:38  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Feb 2006 19:08
Kraj: celje

Pozdravljeni!
>
> Na eni parcelni ¹tevilki, ki je razdeljena na travnik in zazidljivo
> povr¹ino z dvori¹èem, kjer stojita dve nepremiènini (hi¹a in gara¾a), smo
> trije lastniki. Moja teta je lastnica 4/8 zemlji¹è in 4/8 nepremiènin,
> jaz sem lastnik 2/8 in pol zemlji¹è in nepremiènin, moja nepolnoletna
> sestra pa je lastnica 1/8 in pol zelji¹èa in prav toliko nepremiènin.
> Zanima me postopek, ki bi pomagal re¹iti zadevo in omogoèiti delitev na
> tri zakljuèene celote oz. ali sploh obstaja kak¹na re¹itev za tako
> kompleksen problem. Te¾ava je v tem, da moja maèeha ( zakonita zastopnica
> moje sestre) ne ¾eli o tej zadevi niè sli¹ati, kaj ¹ele sodelovati.
>
> Za odgovor se vam ¾e v naprej zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.
>
> Mirko

Ema
PrispevekObjavljeno: Pon 06 Feb, 2006 12:56  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Avg 2005 20:52

Če prav razumem gre v vašem primeru za solastnino, ki bi jo sedaj radi razdružili. Kot solastnik imate vedno pravico zahtevati delitev stvari, razen v neprimernem času. Razdružitev solastnine se zahteva v nepravdnem postopku.

Sodišče odloči, če med solastniki ali skupnimi lastniki ni sporazuma o delitvi in če med udeleženci ni spora o predmetu delitve in o velikosti njihovih deležev. Če obstoji med udeleženci spor o predmetu delitve oziroma o velikosti njihovih deležev, jih sodišče napoti na pravdo.

Predlog za delitev nepremičnine lahko vloži vsak solastnik. Predlog mora vsebovati opis stvari, ki naj se deli, podatke o solastnikih in velikosti njihovih deležev ter imetnikih stvarnih pravic na stvari. Če je predmet delitve nepremičnina, je potrebno v predlogu za delitev navesti zemljiškoknjižne podatke.

Način delitve določa 70. člen Stvarnopravnega zakonika:

(1) Solastniki sporazumno določijo način delitve stvari. Za pridobitev lastninske pravice se smiselno uporabljajo določila, ki urejajo pridobitev lastninske pravice s pravnim poslom.
(2) Če se solastniki ne morejo sporazumeti, odloči o načinu delitve sodišče v nepravdnem postopku tako, da solastniki dobijo v naravi tisti del stvari, za katerega izkažejo upravičen interes.
(3) Sodišče lahko odloži delitev za največ tri leta, če kdo od solastnikov izkaže močnejši interes, da se stvar še nekaj časa ne razdeli, kot je interes solastnika, ki predlaga delitev.
(4) Če fizična delitev stvari v naravi ni mogoča niti z izplačilom razlike v vrednosti, ali je mogoča le ob znatnem zmanjšanju vrednosti stvari, sodišče odloči, naj se stvar proda in razdeli kupnina (civilna delitev).
(5) Na predlog solastnika lahko sodišče odloči, da namesto prodaje pripada stvar v celoti njemu, če izplača druge solastnike tako, da jim plača sorazmerni del prodajne cene, ki jo določi sodišče. Če to predlaga več solastnikov, ima prednost tisti solastnik, ki ga določi sodišče, upoštevaje velikost idealnih deležev, dosedanji način rabe stvari in potrebe solastnikov.
(6) Solastnik, ki je po prejšnjem odstavku dobil stvar, pridobi lastninsko pravico na stvari s pravnomočnostjo odločbe. Drugim solastnikom mora izplačati njihove deleže najkasneje v treh mesecih od pravnomočnosti odločbe skupaj z obrestmi, po katerih se v kraju, kjer leži nepremičnina obrestujejo bančni depoziti za dobo treh mesecev, od dneva pravnomočnosti odločbe do dneva plačila. Drugi solastniki imajo do celotnega poplačila na stvari zakonito zastavno pravico.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Stvarno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu