Avtor Sporočilo
<  Družinsko pravo  ~  postopek za spremembo skrbništva + kaj pokrije preživnina
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
EvaEva
PrispevekObjavljeno: Pon 02 Jan, 2006 14:23  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Jan 2006 13:38

Pozdravljeni!

Pred tremi leti je bil zaradi prekinitve izvenzakonske skupnosti po dolgotrajnih postopkih (skupno tri leta in pol) otrok pri starosti petih let dodeljen očetu. Povedati moram, da sva se zanj potegovala oba. Po mnenju dveh sodnih izvedencev psihologov (psihiatrov) je bil sin nekoliko bolj kompatibilen z očetom kot z menoj, oče je bil tudi redno zaposlen in je imel zagotovljeno dolgoročno bivališče.

Med tem časom sem se preselila, si uredila bivališče in redno službo. Živim skupaj s partnerjem, katerega ima sin zelo rad. Sedaj je star osem let in je že večkrat izrazil željo, da bi živel pri meni (pri nama).

Zanima me, pri kateri starosti sodišče že upošteva otrokovo željo? Ali bi bilo mogoče po hitrem postopku doseči nekakšno začasno odločbo, s katero bi otrok med procesom odločanja živel pri nama? Po izkušnjah iz preteklega obdobja predvidevam, da bo oče nad njim izvajal hud čustveni pritisk, ga zastrahoval in mu grozil z odtegnitvijo ljubezni in stikov, če se bo res odločil za življenje pri mami.

Že sedaj je otrok s strani očeta tako ustrahovan, da si ne upa preživeti pri meni niti celega tedna počitnic (npr. jesenskih, novoletnih, zimskih), če se oče s tem ne strinja.

Naj povem še to, da stikov uradno nimamo določenih. Do sedaj sva se z bivšim partnerjem o njih sproti dogovarjala. Bojim pa se, da bodo stiki v trenutku, ko bo izvedel, da sem pričela proces za predodelitev otroka, postali otežkočeni ali celo onemogočeni.

Ali lahko izbiram, katero sodišče bo obravnavalo vlogo? Je to obvezno sodišče, ki "pokriva" območje otrokovega stalnega bivališča ali je lahko tisto, kamor spada moje stalno bivališče?

Kako naj pristopim k stvari, da bo končana čimprej?

Drugi del mojih vprašanj pa se nanaša na preživnino. V sodni odločbi piše, da predstavlja znesek, ki ga plačujem, polovico ocenjenih mesečnih stroškov za oskrbo otroka. Imam torej pravico zahtevati, da se iz tega zneska poravnajo tudi stroški za dneve, ko je otrok pri meni? Če je npr. med poletnimi počitnicami sin tri tedne z menoj na dopustu, moram za tisti mesec sploh plačati preživnino? Mi je otrokov oče dolžan povrniti stoške nakupa smučarske opreme za sina (ki smuča samo pri meni), smučarsko karto, plačilo hotela na morju ipd?

Hvala že vnaprej za vaše odgovore in lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ema
PrispevekObjavljeno: Ned 08 Jan, 2006 15:57  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Avg 2005 20:52

Po konvenciji o otrokovih pravicah lahko otrok izrazi svoje mnenje po 10 leti starosti, v postopku pa lahko sodeluje po našem zakonu, ko dopolni 15 let.

V vašem primeru bo sodišče vsekakor angažiralo izvedenca psihiatrične stroke, ki bo ugotavljal, kaj je za otorkovo psihično stanje in njegovo nadaljnji razvoj najbolje.

Možno je skupaj s tožbo vložiti predlog za začasno odredbo, s katero sodišče odloči o tem, pri kom bo otrok bival oz. kdo bo imel nad njim skrbništvom do zaključka postopka.

Glede zahteve po skrbništvu vam svetujem, da se obrnete na odvetnika, ki vam bo pri tem pomagal, ali pa na center za socialno delo, kjer vam bodo prav tako znali svetovati. Začnite čim prej, saj se lahko psotopek zavleče v pirmeru, da bo potrebno angažirati izvedenca medicinske stroke.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Družinsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu