Avtor Sporočilo
<  Družinsko pravo  ~  Do kdaj ima "oče" pravico?
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Nini
PrispevekObjavljeno: Sre 07 Dec, 2005 21:57  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Dec 2005 21:47

Pozdravljeni!

Zanima me naslednje....Imam sina starega leto in pol. Z biološkim očetom nisva imela stikov odkar sem bila 3 mesece noseča do pred enim mesecem, ko je otroka prvič videl. V roj. list ni vpisan, sedaj pa bi se rad
vpisal in zato me zanima, do kdaj se lahko oče vpiše brez mojega dovoljenja oz. ali obstaja kakšna omejitev (npr. do otrokovega 1. leta), da potrebuje mojo privolitev, da se vpiše.
V bistvu me zanima če lahko preprečim vpis?

hvala,

Nini
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mirijamp
PrispevekObjavljeno: Sre 07 Dec, 2005 22:48  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Feb 2005 10:33

V vašem primeri pride v poštev določilo 90. člena Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (ob predpostavki, da se je otrok rodil izven zakonske skupnosti)

(1) Priznanje očetovstva velja in se vpiše v matično knjigo samo, če se s tem priznanjem strinja otrokova mati, ki jo matičar o tem obvesti.
(2) Če se mati ne strinja s tem priznanjem ali če ne da izjave v enem mesecu po prejemu obvestila, lahko tisti, ki je priznal otroka za svojega, vloži tožbo pri sodišču na ugotovitev, da je on otrokov oče. Tožba se lahko vloži v enem letu po prejemu obvestila, da se mati ne strinja s priznanjem očetovstva, vendar le v petih letih po rojstvu otroka.
(3) Kadar mati ni več živa ali je neznanega bivališča, da izjavo otrokov skrbnik s privolitvijo centra za socialno delo
Nazaj na vrh
Nini
PrispevekObjavljeno: Čet 08 Dec, 2005 6:51  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Dec 2005 21:47

Hvala za odgovor.

Zanima pa me še nekaj. Kaj pa če oče vloži tožbo in se ugotovi, da je oče ali se kar avtomatsko vpiše??
Ko sem bila noseča mi je bilo namreč rečeno, da se oče lahko vpiše do enega leta, po enem letu pa se ne mora brez mojega dovoljenja, tudi če dobi tožbo, potrebuje mojo privolitev. Torej to ne drži???
Pa zanima me npr, da bi bil vpisan in bi imel pravico do obiskov (s čimer se strinjam) ali lahko zahtevam, da so obiski z mojo prisotnostjo in da ne mora otroka vzeti k sebi čez vikend?

Najlepša hvala

Nini
Nazaj na vrh
mirijamp
PrispevekObjavljeno: Čet 08 Dec, 2005 7:48  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Feb 2005 10:33

Žal prakse v tej zvezi ne poznam, ampak če ste natančno prebrali 2. odst., citiranega člena ZZZDR, potem ste lahko ugotovili, da lahko oče vloži tožbo v 5 letih po rojstvu otroka, vendar le eno leto po obvestilu, da se mati ne strinja s priznanjem.

To po mojem pomeni, da mora sedaj oče, če želi priznati otroka, najprej vložiti zahtevo pri matičarju, ki vas kot mati pozove, ali se strinjate s priznanjem ali ne. V kolikor se ne strinjate, vas lahko oče vašega otroka toži v nadaljnjih 3,5 letih, glede na to, da je vaš otrok star že 1,5 let.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Družinsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu