Avtor Sporočilo
<  Avtorsko pravo  ~  zaposlitev in avtorsko delo
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
steff
PrispevekObjavljeno: Tor 29 Jan, 2008 10:12  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Jan 2008 9:59

Podjetje (za katero sem delal kot oblikovalec notranje opreme)
ima na internetu objavljene fotografije del, ki sem jih oblikoval oni pa izvedli - brez navedbe mojega imena kot oblikovalca.
Sedaj, ko sem šel na svoje, pa me kliče direktor da moram odstraniti fotografije s svoje internet strani, saj sem dobil za delo plačilo, torej nimam pravic kot avtor.

In biser zgodbe. V tem podjetju sem delal dve leti. V tem času nismo podpisali pogodbe o zaposlitvi (sem dobil redno plačo) - niso spacali nekaj kar bi podpisal, tako da je bila zaposlitev na podlagi ustnega dogovora.

Kakšne pravice kot avtor oblike in postavitve tega pohištva torej imam?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pravozatelebane
PrispevekObjavljeno: Tor 29 Jan, 2008 13:52  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 8:37

Da se izognemo komplikacijam že na začetku, predpostavimo, da je delovno razmerje med vami in delodajalcem obstajalo (to lahko obstaja, tudi če ni sklenjena pisna pogodba o zaposlitvi).

Zakon v takih primerih šteje, da so materialne avtorske pravice in druge pravice avtorja na delu izključno prenesene na delodajalca za deset let od dokončanja dela, če ni s pogodbo drugače določeno. Iz tega sledi, da ostanejo moralne pravice, torej tudi pravica do navedbe avtorstva, nedotaknjene, kar pomeni, da lahko zahtevate, da ste navedeni kot avtor.

Gre pa za dve ločeni vprašanji: avtorstvo notranje opreme in avtorstvo fotografij. Če niste avtor fotografij, jih brez dovoljenja avtorja ne smete objaviti na svoji spletni strani. Vam je pa delodajalec (nosilec materialnih pravic) dolžan omogočiti, da svoje avtorsko delo fotografirate.

Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Avtorsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu