Avtor Sporočilo
<  Civilno pravo  ~  pomoc!!!!
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
lana28
PrispevekObjavljeno: Sob 29 Okt, 2005 0:39  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Okt 2005 0:32

Pred 5 meseci sem v nekem podjetju vplačala 3.000.000 za dobavo stilnega pohistva.Rok dobave je bil mesec dni.Do danes pohistva nisem prejela,in podjetnik je vsakic znova navedel razloge za zamudo. Po preverjanju sem ugovotila,da podjetnik pohistva ni narocil,ker je v financnih tezavah, kar pomeni,da me je ves ta cas zavajal in krivdo valil na proizvajalca. Kaj lahko storim,kaj mi v tem primeru pripada. Prijavila sem trzni,pa so baje nepristojni za tak primer. Torej vplacala-pohistva pa se do danes nimam,denarja pa mi noce vrniti,ker ga nima.Kaj lahko preko tozbe dosezem( obljubljen imam dobropis za nastale zamudne obresti) in dobavo ta mesec. Zanima ce,bi s tozbo lahko dokazala,da je slo za namerno goljufijo,ker imam dokument,da pohistvo ni bilo placano in naroceno z njegove strani,Prosim za pomoc
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ema
PrispevekObjavljeno: Tor 01 Nov, 2005 10:10  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Avg 2005 20:52

V primeru zamude na strani dobavitelja oz. prodajalca imate kot potrošnik dve možnosti. Zaradi prodajalčeve neizpolnitve lahko odstopite od pogodbe ali pa vztraja pri izpolnitvi, torej, da vam dobavi pohištvo.

1. Če se odločite za odstop od pogodbe je postopek različen glede na to, ali je dogovorjeni rok fiksen ali ne.
a) Kadar je rok fiksen ( datumsko določen) pogodba po preteku tega roka že po zakonu preneha.
b)Če ni fiksnega roka, morate dati dobavitelju dodaten rok za izpolnitev pogodbe. Če v tem dodatnem roku, ne izpolni svoje obveznosti, pa lahko odstopite od pogodbe.
V obeh primerih, ko se pogodba razdre, ker dobavitelj ni izpolnil svojega dela obveznosti, imate pravico zahtevati vračilo dvojne are.

Če vztrajate pri izpolnitvi pogodbe, pa ste seveda upravičeni do povrnitve škode zaradi zamude oz. do zamudnih obresti.

Če se ne bo dalo nikakor pogovoriti s prodajalcem, boste morali tožiti, vendar najprej poskusite s pisnim opominom (pošljite ga priporočeno s povratnico, da boste natančno vedeli, kdo in kdaj ga je prevzel).
Nazaj na vrh
lana28
PrispevekObjavljeno: Čet 03 Nov, 2005 19:57  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Okt 2005 0:32

Torej,tu ne gre za plačano aro,saj je bil 100% avans,kar pomeni ob naročilu je bila plačana celotna kupnina. Rok dobave je bil 45-60 delovnih dni. Sedaj je v bistvu zamuda več kot tri mesece. Od samega začetka je vedel,da pohištvo ne bo v roku dobavljeno,saj je imel neporavnane račune z proizvajalcem in dokler jih ni poravnal, ni mogel izvršiti naročil. Jezi me,ker tega ni povedal,temveč je iskal nešteto izgovorov pri proizvajalcu. Resnica pa je ta,da je šele prejšnji teden poravnal obveznosti s proizvajalcem in sedaj upam,da se bodo lotili izdelave mojega pohištva. Torej ga ne bo vsaj še en mesec. Obresti za prva dva meseca sem dobila, za naslednji mesec mi je izdal dobropis in sem naročila še en kos pohištva, za zamudne obresti tega meseca do dobave ,pa noče nič slišati. Tržna pravi,da ni prostojna,da je izvedljiva samo civilna tožba. V bistvu bi tožila ne toliko zaradi obresti,ker upam,da pohištvo le dobim,temveč za prekrivanje resnice in goljufije,ker je že ob plačilu vedel,da naročilo ne bo izvedeno in se je izgovarjal na proizvajalca in s tem očrnil njegovo ime.Kaj lahko dosežem? Denarja mi noče vrniti,ker bi sicer rajši naročila druge,samo zaradi nezaupanja v njegovo poslovanje. Prosim za kakršnokoli pomoč.Kaj lahko dosežem in kakšna dokazila potrebujem.Kako naj iztržim nazaj kupnino in mu jo ob dobavi( ker dvomim vanjo) vrnem nazaj. Bojim se,da ostanem brez vsega,kajti gre za visok znesek.
Nazaj na vrh
jadran
PrispevekObjavljeno: Pet 04 Nov, 2005 9:03  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Mar 2005 17:57

Vse te tožbe, ki jih omenjate vam ne bodo nič pomagale, če ne boste dobili nazaj denarja oz. pohištva.

Ne glede na to, ali ste plačali celoten znesek ali samo aro je situacija enaka. V kolikor dolžnik ne izpolni v roku in rok ni fiksen, potem ga mora upnik opomniti, in mu postaviti določen rok, v katerem mora izpolniti. V kolikor tudi v tem roku ne izpolni, je pogodba razvezana po samem zakonu.

Seveda imate pravico do povrnitve kupnine in zamudnih obresti.

Če vam jih ne bo hotel izplačati, potem ga morate civilno tožiti na vrnitev kupnine in plačilo obresti ter morebitne druge škode, ki vam je ob tem nastala.

Zaradi goljufivega namena bi ga lahko eventuelno kazensko preganjali, vendar ne vem, če bi uspeli.

Svetujem vam, da najprej dolžnika opomnite, po opominu, ko vam pa ne bo plačal, pa se obrnite na odvetnika,ki vam bo pomagal pri sestavi civilne tožbe.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Civilno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu