Avtor Sporočilo
<  Avtorsko pravo  ~  fotografije
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
ona
PrispevekObjavljeno: Ned 10 Jun, 2007 16:48  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Jun 2007 16:24

Pred pol leta sem se za svoj book fotografirala pri enem fotografu.Book sem plačala.Podpisala sem tudi pogodbo da dovoljujem da se slike objavijo na njegovi spletni strani ter da jih lahko on tudi posreduje ostalim modnim agencijam.Izvoda pogodbe jaz nisem prejela.Ob podpisu pogodbe še nisem bila stara 18 let.Sedaj želim da slike odstrani,vendar on tega neželi.Ko sem ga ponovno prosila da jih odstrani iz svoje spletne strani mi je celo rekel da jih bo odstranil šele ko bo na njegovem računu nakazanih 600 evrov,kar pomeni da bi mu mogla plačat za odstranitev slik.Njegovo pojasnilo temu je,da je potrebno toliko plačati webmasterja ki bi na medmrežju slike odstranil.Nevam niti kam je slike posredoval,prepričana pa sem da ni šlo samo za agencije.Kaj na naredim?Je bil moj podpis pred polnoletnostjo veljaven?Kolikšne možnosti imam če se spustim v tožbo? za pomoč se vam že v naprej zahvaljujem lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matejxy4
PrispevekObjavljeno: Pon 11 Jun, 2007 9:10  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Jan 2007 15:21

Bi bilo potrebno videti, kaj ste podpisali v pogodbi...koliko ste pa bili takrat stari? Mlajši od 15 ali starejši? Če ste bili mlajši bi bila potrebno, da bi pogodbo sklenili vaši zakoniti zastopnik - starši...

Če ste bili starejši od 15 velja za vas ta člen ZZZDR:

108. člen

Mladoletnik, ki dopolni petnajst let, lahko sam sklepa pravne posle, če zakon ne določa drugače. Za veljavnost teh poslov je potrebna odobritev staršev, če so tako pomembni, da bistveno vplivajo na mladoletnikovo življenje, ali če so takšni, da lahko vplivajo na njegovo življenje tudi po polnoletnosti.

Če bi se postavili na stališče, da je šlo za posel, ki bistveno vpoliva na vaše življenje (pred ali po polnoletnosti), bi ga bilo možno izpodbijati:

41. člen OZ

(1) Za sklenitev veljavne pogodbe mora imeti pogodbenik poslovno sposobnost, ki se zahteva za sklenitev te pogodbe.
(2) Poslovno omejeno sposobna oseba sme brez dovoljenja svojega zakonitega zastopnika sklepati samo tiste pogodbe, katere ji dovoljuje sklepati zakon.
(3) Druge pogodbe takih oseb so izpodbojne, če so sklenjene brez dovoljenja zakonitega zastopnika, vendar pa lahko ostanejo v veljavi, če jih ta pozneje odobri.

Vendar pazite na ta rok (če že ni mimo):

44. člen OZ

Poslovno sposobna oseba lahko zahteva razveljavitev pogodbe, ki jo je brez potrebnega dovoljenja sklenila v času svoje omejene poslovne sposobnosti, vendar samo, če vloži tožbo v treh mesecih po pridobitvi popolne poslovne sposobnosti.

ona
PrispevekObjavljeno: Pon 11 Jun, 2007 10:03  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Jun 2007 16:24

Takrat sem bila stara 17.Do 18 mi je mankalj en mesec.Sedaj je minilo tri mesece od mojega 18 rojstnega dne. hvala lp
Nazaj na vrh
matejxy4
PrispevekObjavljeno: Pon 11 Jun, 2007 10:08  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Jan 2007 15:21

Potem ste zamudili rok za izpodbijanje.

Torej bi bilo potrebno videti, kaj ste sklenili, ker vas to zavezuje.

Po eni strani je on avtor svojih fotografij in lahko z njimi dela kar hoče, po drugi strani pa imate vi osebnostne pravice, v katere ne sme posegati. Zato je potrebno točno vedeti, kaj ste podpisali - kaj ste mu dovolili.

Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Avtorsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu