Sklenitev takšne pogodbe prihaja v poštev zlasti tedaj, kadar v konkretnem primeru niso podani elementi delovnega prava (prostovoljna vključitev delavca v organiziran delovni proces delodajalca, nepretrgano delo, delo za plačilo, opravljanje dela po navodilih in pod nadzorom delodajalca). V kolikor so namreč vsi ti elementi podani, morata stranki skleniti pogodbo o zaposlitvi.
Podjemno pogodbo po Obligacijskem zakoniku je torej možno skleniti v primeru občasnih oziroma začasnih del, gre za dela, ki sicer niso določena kot sestavni del organizacije poslovanja delodajalca in ki niso predvidena v okviru sistematizacije delovnih mest. Prav tako pa se glede na delovni proces ne opravljajo kot stalno in nepretrgano delo, temveč trajajo le določen krajši čas ali pa so potrebna le od časa do časa. Ob sklepanju pogodb o delu je potrebno biti skrajno previden, da gre v resnici za takšno naravo dela, za katero ni mogoče delavca zaposliti. Od uveljavitve novega ZDR je pogodba o delu bolj izjema, saj so pogoji zanjo veliko strožji kot so bili prej, ko je večina ljudi delala še "honorarno".
Torej je potrebno v vsakem posameznem primeru posebej ugotoviti, ali gre za obstoj vseh delovno-pravnih elementov in se zato sklene pogodba o zaposlitvi ali pa neobstoj le-teh in je zato možno skleniti pogodbo o delu.
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu