Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  Postopek urejanja meje in upravni postopek geode. uprave
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Blanka
PrispevekObjavljeno: Pet 06 Maj, 2005 13:38  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Maj 2005 12:44

Kupila sem parcelo, v mesecu juliju 2004, ureditev meje in količenje pa je bilo opravljeno avgustu 2004. Na mejno obravnavo in količenje (september 2004), me niso povabili kot lastnico, čeprav sem vpisana v zemljiški knjigi že od julija 2004. Geodi, ko sem geodeta opozorila na lastništvo, me je malo grdo zavrnil, da kaj se silim saj nisem lastnica, kljub temu, da sem mu pokazala dokument, da sem jaz pravnomočna lastnica, te parcele. Odvrnil mi je, da ga nezanima in da nisem lastnica, saj se mu je bivši lastnik izjavljal, da je on lastnik, in to mu je tudi na licu mesta drugič potrdil.

Pred nevi pa sem bila vabljena na geodetsko upravo zaradi meritve moje parcele, ki sem jo imela v mesecu marcu 2004 (katere lastnica sem ze pet let). Da je zadeva še bol zakomplicirana je meritv opravljal isti geodet. Elaborata - meritve, je obe združil in poslal v isti mapi na geodetsko upravo. Referenta, ki je vodil postopek sem povprašala, kaj se dogaja z mojo kupljeno parcelo, ki je bila merjena bez moje prisotnosti. In me je referent začudeno pogledal, saj sem mu jaz v vednost dala, da sem lastnica te parcele jaz in da je bila meritev opravljena brez moje vednosti. Referent mi je priznal, da so lastništvo spregledali in da moje trditve držijo.

Kerj je ugotovil, da je bilo storjenih več kršitev s strani geodeta in s strani geodetske uprave, da jaz kljub temu, da me ni bilo zraven podpišem, da se v celoti strinjam, vendar to še ni vse izvedela sem, da je parcela zmanjšana za 17%, kar znaša preko 1000m2. Tako imenovan samovklicani lastnik in geodet, sta sama brez moje vednoti, kot lastnice, prilagajala meje v korist drugih mejnih parcel.

Prosila bi vas za nasvete in odgovore.
Moje vprašanja pa se glasijo:
-Ali lahko geodet opravlja urejanje mej brez prisotnosti in dovolila lastnika?
-Ali se lahko geodet in bivši lastnik sporazumeta, brez dovoljenja lastnika, za odstopanje meja +/- 1.20m?
-Glede na tako veliko odstopanje me zanima, kolikšno odstopanje je dovoljeno?
-Ali je parcela lahko zmanjšana za tako veliko kvadraturo, ki je lahko lepa gradbena parcela?
-Ali lahko geodetska uprava od mene zahteva, na nepravilno dokumentacijo, strinjanje ali nestrinjanje meja? In kaj je dolžna storiti?
-Glede na to, da sta elaborata združena v eno mapo in vložena istočasno, ali mora geodetska uprava v celoti mapo oziroma delno zavrniti?
-Glede na to, da geodet rašuje svojo napako in geodetska upava pa svoje napake rešuje, vas prosim za nasvet, ker mi geodetska upava - referent noče svetovati, kaj naj storim, da bo v mojo korist.
-Prosim tudi za nasvet, če lahko bivšega lastnika, ki se izdajal za lastnika tožim za odškodnino in kakšno, glede na to, da je kvadratura manjša, manjša kot je v kupoprodajni pogodbi (zemljiški knjigi, posestnem listu) in da je dovoljeval prilagajanje meje v odstopanju +/- 1,20m, brez dovoljenja mojega merjenja.
-Glede na meritve, ki so bile opravljenje so vsi mejaši z betonastimi pravo zidovi in ograjami na meji, zato me zanima ali lahko zahtevam odmike, saj mi mečejo na parcelo senco in kolikšen je uradni odmik od meje?

Za vse nasvete in odgovore se vam v naprej zahvaljujem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Blanka
PrispevekObjavljeno: Pet 06 Maj, 2005 13:40  Odgovori s citatom

-Ali lahko geodetska uprava od mene zahteva, na nepravilno dokumentacijo, strinjanje ali nestrinjanje meja? In kaj je dolžna storiti?
-Glede na to, da sta elaborata združena v eno mapo in vložena istočasno, ali mora geodetska uprava v celoti mapo oziroma delno zavrniti?
-Glede na to, da geodet rašuje svojo napako in geodetska upava pa svoje napake rešuje, vas prosim za nasvet, ker mi geodetska upava - referent noče svetovati, kaj naj storim, da bo v mojo korist.
-Prosim tudi za nasvet, če lahko bivšega lastnika, ki se izdajal za lastnika tožim za odškodnino in kakšno, glede na to, da je kvadratura manjša, manjša kot je v kupoprodajni pogodbi (zemljiški knjigi, posestnem listu) in da je dovoljeval prilagajanje meje v odstopanju +/- 1,20m, brez dovoljenja mojega merjenja.
-Glede na meritve, ki so bile opravljenje so vsi mejaši z betonastimi pravo zidovi in ograjami na meji, zato me zanima ali lahko zahtevam odmike, saj mi mečejo na parcelo senco in kolikšen je uradni odmik od meje?

Za vse nasvete in odgovore se vam v naprej zahvaljujem.
Nazaj na vrh
justicia
PrispevekObjavljeno: Ned 15 Maj, 2005 17:56  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Mar 2005 21:36

Vaše vprašanje je tako podrobno in specifično, da ga lahko odgovori samo nekdo, ki se s tem dnevno ukvarja. Ker do danes niste dobili nobenega odgovora, je to verjetno posledica tega, ker nihče na tako zahtevna vprašanja ni znal odgovoriti.

Jaz bom poskušala odgovoriti kolikor znam. Vsekakor bi morali biti kot lastnica nepremičnine povabljeni k mejni obravnavi, še posebej, ker je bilo vape lastništvo izkazano v zemljiški knjigi ( verjetno v plombi). To določa 4. odst. 20. člena ZAKONA O EVIDENTIRANJU NEPREMIČNIN, DRŽAVNE MEJE IN PROSTORSKIH ENOT.

Kdo pa je bil predlagatelj postopka? Morda je bil to bivši lastnik, še predno ste zemljišče kupili in je bil zaradi tega on povabljen. To se mi zdi edina možna razlaga, zakaj je bivši lastnik prisostvoval, kljub temu, da ni več lastnik in do parcele nima več nobenih upravičenj.

Mislim, da bi glede na določila prej citiranega zakona lahko predlagali obnovo postopka po določilih zakona o splošnem upravnem postopku. V primeru, da bi bila ugotovljena nezakonitost odločbe, bi se morala meja urediti na novo.

Glede na to, da vam na geodetski upravi ne želijo pomagati, je najbolje, da se obrnete na odvetnika, ki se ukvarja z nepremičninskim pravo in mejnimi spori.

Glede sence pa tako: ni vsaka senca nujno imsija. Pomembno je, da vam zaradi sence, ki pada na vašo parelop nastane škoda.
Nazaj na vrh
Blanka
PrispevekObjavljeno: Čet 19 Maj, 2005 13:25  Odgovori s citatom

Hvala za odgovor.

Zanima me še nekaj, kaj pa v takem primeru, ko sem ugotovila, da je parcela za katero sem vas sprasevala pri meritvi pokazala, da je manjsa za vec kot 1300m2 (16% celotne parcele)? Ali imam pravico to zahtevat nazaj z tozbo v obliki denarja oziroma zemlji?

Zanima me katere odvetnipke pisarne oziroma odvetniki, se ukvarja s tem. Ker sem sla gledati na Odveznisko Zbornico in nisem nasla nobenega, ki bi se ukvarjal z stvarnim pravom. Za izbero je samo:civilno, delovno, gospodarsko, kazensko, mednarodno, upravno, ustavno.

Hvala za odgovor.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Stvarno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu